• Корисне
  • Агропомічник
  • Технологія вирощування сої: насіння, інокуляція, живлення та захист

Технологія вирощування сої: насіння, інокуляція, живлення та захист

За останніми прогнозами українські фермери планують збільшувати площі посівів сої у 2024 році. Культура орієнтована на експорт, є гарним попередником, порівняно зручна у логістиці до країн ЄС, які є одним із найбільших ринків збуту соєвих бобів у світі. Ми вирішили поділитися інформацією про основні елементи технології вирощування сої, а також описати критичні періоди у живленні та підживленні цієї культури.

Насіння є однією з найважливіших складових у вирощуванні цієї культури, тому варто ретельно підійти до вибору сорту, зокрема, групи стиглості. У асортименті компанії "Ерідон" ви знайдете високоякісне насіння сортів сої від найкращих європейських селекційних компаній:

Lidea

  • ЕС Ментор - сорт сої, який є лідером по врожайності в ранній групі. Прекрасне поєднання високої стабільності, врожайності та вмісту протеїну.
  • ЕС Командор - напівдетермінантний сорт сої – лідер у своїй групі стиглості. Відмінна врожайність, високий вміст білка та натура зерна.

DSV

  • Галлек - найуспішніший сорт сої по рівню та стабільності врожаю у ранній групі, який рівняється по врожайності до середньостиглих сортів. Даний сорт завжди показує рівномірне достигання і високу стійкість до розтріскування навіть при пізнішому комбайнуванні.
  • Моцарт - ультраранній сорт сої створений схрещенням сортів Європейської та Канадської генетики, який поєднав в собі активний початковий ріст високий показник врожайності та протеїну.
  • Еверестновинка - швидкі темпи росту та розвитку на початкових етапах дають можливість швидко закривати поверхню ґрунту та максимально ефективно використовувати запаси вологи для формування майбутнього врожаю. Високий ступінь опушення листя та стебла, що характерна для сорту, дає можливість краще переносити шкідливий вплив біотичних та абіотичних стресів. 
  • Віндзорновинка - активний стартовий ріст та ранній початок цвітіння дають можливість  знизити ризик впливу високих температур на початку цвітіння. Сорт характеризується високою толерантністю до основних хвороб (пероноспорозу, аскохітозу, бактеріозу, септоріозу).

Система застосування добрив при вирощуванні сої, інокуляція

Соя належить до культур, які дуже вимогливі до умов мінерального живлення, на що зважають при розробці системи удобрення. В районах достатнього зволоження ефективність удобрення сої підвищується. На формування 1 тони зерна за різними аналітичними даними в середньому рослинам необхідно 60-75 кг азоту, 12-17 кг фосфору, 18-25 кг калію, 12 г кальцію, 6 кг магнію, 14 кг сірки, 350 г заліза, 85 г марганцю, приблизно 80 г цинку та бору, 50 г молібдену, 30 г міді.

На сьогодні чимало господарств в плануванні системи живлення сої виділяють кілька етапів: основне та стартове удобрення та листкове підживлення. 

В основне та стартове удобрення застосовують комплексні безхлорні добрива з мікроелементами лінійки добрив IFAGRI NPK для формування та кращого «занурення» у ґрунт кореневої системи. Чим краще розвивається коренева система, тим краще рослина забезпечена вологою, тим менше потерпає від посухи та формує більший врожай. Найбільш ефективними марками добрив під сою є IFAGRI NPK 10-28-15+5S  та IFAGRI NPK 08-19-28+4S з нормою внесення 80-100 кг/га та IFAGRI NPK 10-20-20+7S з нормою застосування 100-120 кг/га. За рахунок вмісту у добриві фосфорних сполук з його динамікою розчинності досягається високий коефіцієнт забезпечення рослин фосфором з добрив (на рівні 80%) та низькі втрати фосфору у ґрунті у порівнянні з традиційними добривами (наприклад, амофосом). Також вдалим варіантом для посіву сої стане добриво COMPLEX 15/15/15+8SO3+Zn. Рекомендовані норми становлять 125-150 кг/га, проте навіть зменшена норма буде кращим вибором порівняно з традиційними складнозмішаними добривами або спеціальними добривами нижчого цінового сегменту у значно більших нормах, збільшуючи врожайність та ефективність вкладених коштів у технологію.

Основним елементом, який рослини сої споживають у величезних кількостях для росту та формування врожаю є азот.

Зазвичай для формування до 3 т/га врожаю при оптимальних умовах зволоження інокуляція штамом азотфіксуючих бактерій є цілком достатнім технологічним прийомом. Деякі господарства, намагаються заощадити на даному технологічному елементі, чим саме припускаються помилки.
Дієвим рішенням для інокуляції є застосування інокулянту МайкроСорч Плюс Соя на основі тальково-графітної суміші в нормі 2,6 кг/т. Цей продукт є технологічним для внесення під час посіву та забезпечує рослини необхідними симбіотичними бактеріями роду Bradyrhizobium japonicum, які задовольняють усю їх потребу в азоті для росту вегетативної маси та формування зерна у бобах. Бактерії знаходяться у стані спокою, завдяки технології заморожування-розморожування, й відповідно кількість колонієутворюючих одиниць (КУО) контрольована. Завдяки технології мікробіологічної стабілізації бактерії починають працювати в той момент, точніше пробуджуються, виходячи зі стану спокою тоді, коли настають оптимальні умови зволоження та температурного режиму для проростання насіння. Також для інокуляції сої ви можете використовувати інокулянти ХайКот Супер Extender; ХайКот Супер, які є в асортименті компанії "Ерідон".

Для господарств, що використовують азотні добрива під сою оптимальним «пролонгатором» роботи азотних добрив є продукт Thio-Sul®, який дозволяє забезпечувати рослини на азот до фази формування першого бобу. Оптимальним є внесення продукту Thio-Sul® разом із рідким азотним добривом КАС (карбамід-аміачна суміш).

Thio-Sul®  (розчин тіосульфату амонію) - інноваційне рідке азотно-сірчане добриво від бельгійської компанії Tessenderlo Kerley. Це добриво з властивостями інгібітора, яке збільшує ефективність рідкого добрива КАС (карбамід-аміачна суміш) та покращує майбутні врожаї за рахунок пролонгації азотного та сірчаного живлення сої.

Підживлення та рістрегуляція сої

Не дивлячись на те, що соя володіє азотфіксацією, вона також потребує підживлення. Норми внесення регулюють згідно вмісту поживних речовин в ґрунті. 

Нестача мікроелементів негативно може сказатися на кількісних і якісних показниках та сприяти розвитку хвороб.

Найбільш необхідними для сої мікроелементами в період 3-4 трійчастих листка, фаза бутонізації-цвітіння, фазу формування бобів є бор, молібден та кобальт. Бор необхідний рослині впродовж усієї вегетації, особливо відчутний дефіцит спостерігається на молодих ростучих органах, бор збільшує кількість квіток і плодів. Молібден сприяє росту коренів, прискорює і стимулює розвиток бульбочкових бактерій, сприяє біологічній фіксації азоту з атмосфери, впливає на вміст білка. Кобальт позитивно впливає на розвиток бульбочкових бактерій, активує біосинтез хлорофілу та стимулює репродукцію листя. 

Для оптимального забезпечення рослин сої на вищезгадані елементи ефективним є внесення продуктів від компанії «Ерідон»:

  • Перше внесення у фазі 3-4 трійчастого листа – позакореневе внесення Редонік БОР або Розалік (В) 1,0 л/га; та Редонік МОЛІБДЕН ТУРБО 0,15-0,35 л/га;
  • Друге внесення – у фазу бутонізації: Редонік БОР або Розалік (В) 1,0 л/га + Редонік МОЛІБДЕН ТУРБО 0,15-0,35 л/га + Редонік ФОСФІТ ТУРБО 1-2 л/га + Еквілібріум 1,0 л/га.

Ці операції повністю забезпечують потребу рослини у такому елементі, як бор, а також покращують запилення - це дасть можливість отримати більшу кількість зерен.  

Не менш ефективним рішенням для збільшення бічного гілкування рослин сої є позакореневе внесення продукту Міллерплекс (0,6 л/га) в фазу 1-2 трійчастого листка. Міллерплекс запатентована композиція високоякісного екстракту водоростей Ascophyllum nodosum з Express Technology Зазвичай, у фазу 1-2 трійчастих листка,  вносять гербіциди, а Міллерплекс, що має у своєму складі потужний ад‘ювант пенетраційного типу, посилить дію гербіцидів на бур‘яни, в той час, як біологічно-активні речовини препарату зменшать фітотоксичність на рослини сої.

З метою посилення формування та відтоку цукрів в результаті процесу фотосинтезу у період від 4-ого трійчастого листа до бутонізації є позакореневе внесення Розалік (Mg, Mn, N, S) (2,0-3,0 л/га). Мікродобриво забезпечує до 2-х тижнів активного «грін-ефекту» та збільшення динаміки наростання листя та закриття міжрядь рослинами.

У фазу бутонізації та після появи «першого бобу» ефективним для збільшення маси 1000 насінин є позакореневе внесення продукту Розалік (РК+МЕ) (2,0-3,0 л/га) або АміноАлексін (1-1,5 л/га). Така методика є абсолютно безпрограшною та забезпечує збільшення виходу товарної частини врожаю з рослини як на сої, так і на пшениці, кукурудзі та соняшнику. Секретом є оптимізація фосфорного живлення молодого приросту та зав’язі та додаткова стимуляція кореневої системи та збільшення забезпечення вологою рослин для формування врожаю. АміноАлексін має також сильні імуномодулюючі властивості за рахунок стимуляції синтезу рослинами фітоалексинів та високу ефективність проти пероноспорозу. 

Гербіцидний захист посівів сої

Соя досить чутлива до бур’янів у посівах. Агротехнічні прийоми не завжди забезпечують ефективність боротьби з бур’янами, тому хімічні засоби захисту відіграють важливу роль у захисті посівів. Для забезпечення високої врожайності та уникнення проблем, пов’язаних із бур’янами, необхідно вчасно проводити гербіцидний захист. В технології вирощування сої використовують до- та післясходові гербіциди.

Компанія «Ерідон» має ряд гербіцидів для обробки посівів до появи сходів культури: Тайгедер, КЕ (3-4 л/га), Бустер Фаст, КЕ (0,15-0,2 л/га), Метобер Пауер, КС (1,7-2,5 л/га), Бар’єр, КС (0,5-0,75 л/га), Буззін, ВГ (0,4-0,7 кг/га), Старт, КЕ (3-6 л/га). Згадані продукти націлені на знищення більшості шкодочинних бур’янів на початку вегетації культури.

Після того як спрацювали досходовими гербіцидами, наступні обробки посівів сої проводять у фазу 3-4 трійчастих листків продуктами Бентатоп, РК (1,5-3 л/га) з додаванням ПАР Тенеріс 90 (0,2 л/га), Атландо, РК (0,75-1 л/га) може застосовуватись, як окремо так і в сумішші з Бентатоп, РК. Комбінація гербіциду з ПАР добре пригнічує перерослу лободу (15-20 см) за рахунок гарного проникнення препарату в рослину завдяки ад’юванту - саме тому не варто заощаджувати на ПАР.

У разі наявності злакових бур’янів, до технології необхідно додавати грамініцид Пронтован, КЕ (хізалофоп-П-етил, 125 г/л) (0,4 – 1,2 л/га) з огляду наявних однорічних чи багаторічних злаків з додаванням Тенеріс 90 (0,2 л/га). З інших грамініцидів для боротьби із злаками варто застосовувати: Клетстар, КЕ (0,4-1,8 л/га), Квістарт, КЕ (1-2 л/га).

Фунгіцидний захист сої

Одним із факторів низької урожайності такої цінної продовольчої і кормової культури, як соя, є ураження рослин багатьма хворобами. Залежно від інтенсивності їх розвитку, недобір урожаю може сягати 20 – 40 % і більше. При цьому суттєво знижується і якість отриманої продукції. Та за умови проведення необхідних профілактичних заходів, своєчасне виявлення хвороб і ефективна боротьба з ними зводить до мінімуму втрат при застосуванні фунгіцидів. 

Серед основних хвороб сої, на які варто звертати увагу: борошниста роса, пероноспороз, септоріоз, церкоспороз, біла та сіра гнилі, іржа, аскохітоз, антракноз, а також бактеріози. Компанія «Ерідон» має в своєму асортименті ряд потужних фунгіцидів, які захищають рослини сої від збудників згаданих хвороб:

Згадані препарати можна комбінувати для досягнення найкращих результатів, наприклад:

  • Вето 250, КЕ 0,5 л/га + Піраклін, КЕ 0,6 л/га;
  • Вето 250, КЕ 0,5 л/га + Кларк, ВГ 0,3 кг/га.

Акарицидний захист сої

У другу половину літа, під час вегетації сої, по всій території України зазвичай спостерігається аномальна спека. У цей період є загроза появи павутинного кліща - масову появу шкідника провокують сприятливі погодні умови. Самка кліща може відкладати до 150 яєць, з яких до 5 доби з’являються личинки кліща. За 7-8 днів личинки проходять усі стадії свого розвитку перетворюючись на дорослих особин. За сезон може розвинутися до 20 поколінь. Втрати урожаю від пошкодження павутинним кліщем можуть сягати 10-30%, а іноді й 70-80 %. Пік розвитку кліща припаде на фазу утворення та наливу бобів. У дану фазу важко проконтролювати шкідника, так як він знаходиться на нижній частині листка - у павутині, де і живе. Соя в цей час період формує значну біомасу. Після проколу епідермісу листка утворюються світло-зелені плями, які утворюють знебарвлені ділянки посівів на полі. Тому моніторинг посівів є обов'язковим прийомом у цей період.

Для уникнення проблем з кліщами необхідно профілактично, при ранніх стадіях виявлення шкідників застосовувати акарициди:

Рекомендовані схеми внесення:

  • Спрей-Ейд (30 мл/100 л води) + Джаванто, КС 0,8 л/га + Сіліксан 106 0,15 л/га;
  • Спрей-Ейд (30 мл/100 л води) + Шерман, КЕ 1 л/га + Сіліксан 106 0,15 л/га;
  • Спрей-Ейд (30 мл/100 л води) + Гексамайт, КЕ 1 л/га + Сіліксан 106 у нормі 0,15 л/га.

Джаванто, КС – двокомпонентний інсекто-акарицид. Діючі речовини, спіротетрамат з хімічного класу кетоенолів (тетронікові кислоти) та абамектин з хімічного класу авермектини, мають широкий спектр дії проти сисних шкідників, у тому числі, приховано-живучих на сої. Препарат має довготривалу дію, надійно захищає приріст нових листків, пагонів та кореневої системи;

Гексамайт, КЕ – акарицид з діючою речовиною якого є гекситіазокс, який відноситься до класу інгібіторів росту кліщів (група IRAC 10А). Гекситіазокс характеризується трансламінарною дією і проявляє як контактну, так і шлункову активність. Препаративна форма препарату з низькою концентрацією діючої речовини, у поєднанні з нормами його застосування, сприяє рівномірному покриттю робочою рідиною поверхні рослин та надійному утриманню на ній;

Шерман, КЕ – акарицид, діючою речовиною якого є абамектин, що належить до хімічного класу – авермектини. Абамектин проявляє як акарицидну, так і інсектицидну дію і являється натуральним ферментом, який виробляє бактерія Streptomyces avermitilis. Препарат контролює шкідливих кліщів, трипсів та мінерів, вражаючи їх нервову систему, що викликає параліч, що призводить до їх загибелі.

Бажаємо високих та стабільних врожаїв сої!


Заступник керівника Відділу технологічної підтримки «ЕРІДОН»  
ЧЕРНЕНКО Євген Петрович | 
(050)-332-57-89

Де придбати?

20 ms. PHP memory: 2097152 (576376)