• Агроінфо
 • Агропомічник
 • Технологія вирощування сої: насіння, інокуляція, живлення та захист

Технологія вирощування сої: насіння, інокуляція, живлення та захист

За останніми прогнозами українські фермери планують засіяти соєю як мінімум стільки ж, як і у 2022 - близько 1,2 млн га. Вона орієнтована на експорт, є гарним попередником, порівняно зручна у логістиці. Тож ми вирішили розповісти про основні елементи технології вирощування сої, а також критичні періоди у живленні та підживленні цієї культури.

Насіння є однією з найважливіших складових у вирощуванні цієї культури, тому потрібно ретельно підійти до вибору сорту, зокрема, групи стиглості. У асортименті компанії "Ерідон" ви знайдете високоякісне насіння сортів сої від найкращих європейських селекційних компаній:

Lidea

 • ЕС Ментор - сорт сої, який є лідером по врожайності в ранній групі. Прекрасне поєднання високої стабільності, врожайності та вмісту протеїну. 

DSV

 • Галлек - найуспішніший сорт сої по рівню та стабільності врожаю у ранній групі, який рівняється по врожайності до середньостиглих сортів. Даний сорт завжди показує рівномірне достигання і високу стійкість до розтріскування навіть при пізнішому комбайнуванні.
 • Моцарт - ультраранній сорт сої створений схрещенням сортів Європейської та Канадської генетики, який поєднав в собі активний початковий ріст високий показник врожайності та протеїну.

Saatbau

 • Амадеа - ультраранній сорт з ідеально збалансованими показниками врожайності та протеїну. Флагман серед сортів Saatbau.

Система застосування добрив при вирощуванні сої, інокуляція

Соя належить до культур, які дуже вимогливі до основних факторів вирощування: оптимальне мінеральне живлення, вчасний хімічний захист та рістрегуляція, обов’язкова антистресова програма для уникнення абортації зав’язі та збереження врожаю «на рослині». Основним елементом, який рослини сої споживають у величезних кількостях для росту та формування врожаю є азот.

Зазвичай для формування до 3 т/га врожаю при оптимальних умовах зволоження інокуляція штамом азотфіксуючих бактерій є цілком достатнім технологічним прийомом. Деякі господарства, намагаються заощадити на даному технологічному елементі, чим саме припускаються помилки.
Дієвим рішенням для інокуляції є застосування інокулянту МайкроСорч Плюс Соя на основі тальково-графітної суміші в нормі 2,6 кг/т. Цей продукт є технологічним для внесення під час посіву та забезпечує рослини необхідними симбіотичними бактеріями роду Bradyrhizobium japonicum, які задовольняють усю їх потребу в азоті для росту вегетативної маси та формування зерна у бобах. Бактерії знаходяться у стані спокою, завдяки технології заморожування-розморожування, й відповідно кількість КУО контрольована. Завдяки технології мікробіологічної стабілізації бактерії починають працювати в той момент, точніше пробуджуються, виходячи зі стану спокою тоді, коли настають оптимальні умови зволоження та температурного режиму для проростання насіння. Також для інокуляції сої ви можете використовувати інкокулянти ХайКот Супер Extender; ХайКот Супер, які є в асортименті компанії "Ерідон".

Для господарств, що використовують азотні добрива під сою оптимальним «пролонгатором» роботи азотних добрив є продукт Thio-Sul®, який дозволяє забезпечувати рослини на азот до фази формування першого бобу. Оптимальним є внесення продукту Thio-Sul® разом із рідким азотним добривом КАС (карбамід-аміачна суміш).

Thio-Sul®  (розчин тіосульфату амонію) - інноваційне рідке азотно-сірчане добриво від бельгійської компанії Tessenderlo Kerley. Це добриво з властивостями інгібітора, яке збільшує ефективність рідкого добрива КАС (карбамід-аміачна суміш) та покращити майбутні врожаї за рахунок пролонгації азотного та сірчаного живлення сої.

Наступним важливим кроком для отримання очікуваного високого врожаю сої є застосування добрив IFAGRI NPK для формування та кращого «занурення» у ґрунт кореневої системи. Чим краще розвивається коренева система, тим краще рослина забезпечена вологою, тим менше потерпає від посухи та формує більший врожай. Найбільш ефективними марками добрив під сою є IFAGRI NPK 10-28-15+5S з нормою внесення 80-100 кг/га та IFAGRI NPK 10-20-20+7S з нормою застосування 100-120 кг/га. За рахунок вмісту у добриві фосфорних сполук з різною динамікою розчинності досягається високий коефіцієнт забезпечення рослин фосфором з добрив (на рівні 80%) та низькі втрати фосфору у ґрунті у порівнянні з традиційними добривами (наприклад, амофосом). Також вдалим варіантом для посіву сої стане добриво COMPLEX 15/15/15+8SO3+Zn. Рекомендовані норми становлять 125-150 кг/га, проте навіть зменшена норма буде кращим вибором порівняно з традиційними складнозмішаними добривами або спеціальними добривами нижчого цінового сегменту у значно більших нормах, збільшуючи врожайність та ефективність вкладених коштів у технологію.

Гербіцидний захист посівів сої

Варто уникати помилок з контролем бур’янів в посівах сої, які значно впливають на її врожайність. Проти дводольних бур’янів необхідно застосовувати гербіцид Бентатоп, РК (бентазон, 480 г/л) (1,5-3 л/га) з додаванням ПАР Тенеріс 90 (0,2 л/га). Комбінація гербіциду з ПАР добре пригнічує перерослу лободу (15-20 см) за рахунок гарного проникнення препарату в рослину завдяки ад’юванту - саме тому не варто заощаджувати на ПАР. У разі наявності злакових бур’янів, до Бентатоп, РК необхідно додавати Пронтован, КЕ (хізалофоп-П-етил, 125 г/л) (0,4 – 1,2 л/га) з огляду наявних однорічних чи багаторічних злаків з додаванням Тенеріс 90 (0,2 л/га).

Підживлення та рістрегуляція сої

Соя, як культура, продуктивність якої тісно пов’язана зі здатністю гілкуватися має велику потребу у борному живленні впродовж вегетації.
Для оптимального забезпечення рослин сої на бор ефективним є його дворазове внесення:

Ці операції повністю забезпечують потребу рослини у такому елементі, як бор, а також покращують запилення - це дасть можливість отримати більшу кількість зерен.  

Не менш ефективним рішенням для збільшення бічного гілкування рослин сої є позакореневе внесення продукту Міллерплекс (0,6 л/га) в фазу 1-2 трійчастого листка. У цю фазу, зазвичай, вносять гербіциди, а Міллерплекс, що має у своєму складі потужний ад‘ювант пенетраційного типу, посилить дію гербіцидів на бур‘яни, в той час, як біологічно-активні речовини препарату зменшать фітотоксичність на рослини сої.

З метою посилення формування та відтоку цукрів в результаті процесу фотосинтезу у період від 4-ого трійчастого листа до бутонізації є позакореневе внесення Розалік (Mg, Mn, N, S) (2,0-3,0 л/га). Мікродобриво забезпечує до 2-х тижнів активного «грін-ефекту» та збільшення динаміки наростання листя та закриття міжрядь рослинами.

У фазу бутонізації та після появи «першого бобу» ефективним для збільшення маси 1000 насінин є позакореневе внесення продукту Розалік (РК+МЕ) (2,0-3,0 л/га) або АміноАлексін (1-1,5 л/га). Така методика є абсолютно безпрограшною та забезпечує збільшення виходу товарної частини врожаю з рослини як на сої, так і на пшениці, кукурудзі та соняшнику. Секретом є оптимізація фосфорного живлення молодого приросту та зав’язі та додаткова стимуляція кореневої системи та збільшення забезпечення вологою рослин для формування врожаю. АміноАлексін має також сильні імуномодулюючі властивості за рахунок стимуляції синтезу рослинами фітоалексинів та високу ефективність проти пероноспорозу. 

Фунгіцидний та акарицидний захист сої

Відповідальним етапом є фунгіцидний захист сої від іржастих хвороб, антракнозу, та інших. Пропонуємо застосовувати фунгіциди бренду IFAGRI по бобах, на початку їх наливу:

Рекомендована схема внесення:

 • Вето 250, КЕ 0,5 л/га + Піраклін, КЕ 0,6 л/га;
 • Вето 250, КЕ 0,5 л/га + Кларк, ВГ 0,3 кг/га.

У другу половину літа, під час вегетації сої, по всій території України зазвичай спостерігається аномальна спека. У цей період є загроза появи павутинного кліща - масову появу шкідника провокують сприятливі погодні умови. Самка кліща може відкладати до 150 яєць, з яких до 5 доби з’являються личинки кліща. За 7-8 днів личинки проходять усі стадії свого розвитку перетворюючись на дорослих особин. За сезон може розвинутися до 20 поколінь. Втрати урожаю від пошкодження павутинним кліщем можуть сягати 10-30%, а іноді й 70-80 %. Пік розвитку кліща припаде на фазу утворення та наливу бобів. У дану фазу важко проконтролювати шкідника, так як він знаходиться на нижній частині листка - у павутині, де і живе. Соя в цей час період формує значну біомасу. Після проколу епідермісу листка утворюються світло-зелені плями, які утворюють знебарвлені ділянки посівів на полі. Тому моніторинг посівів є обов'язковим прийомом у цей період.

Для уникнення проблем з кліщами необхідно профілактично, при ранніх стадіях виявлення шкідників застосовувати акарициди:

Рекомендовані схеми внесення:

 • Спрей-Ейд (30 мл/100 л води) + Джаванто, КС 0,8 л/га + Сіліксан 106 0,15 л/га;
 • Спрей-Ейд (30 мл/100 л води) + Шерман, КЕ 1 л/га + Сіліксан 106 0,15 л/га;
 • Спрей-Ейд (30 мл/100 л води) + Гексамайт, КЕ 1 л/га + Сіліксан 106 у нормі 0,15 л/га.

Джаванто, КС – двокомпонентний інсекто-акарицид. Діючі речовини, спіротетрамат з хімічного класу кетоенолів (тетронікові кислоти) та абамектин з хімічного класу авермектини, мають широкий спектр дії проти сисних шкідників, у тому числі, приховано-живучих на сої. Препарат має довготривалу дію, надійно захищає приріст нових листків, пагонів та кореневої системи;

Гексамайт, КЕ – акарицид з діючою речовиною якого є гекситіазокс, який відноситься до класу інгібіторів росту кліщів (група IRAC 10А). Гекситіазокс характеризується трансламінарною дією і проявляє як контактну, так і шлункову активність. Препаративна форма препарату з низькою концентрацією діючої речовини, у поєднанні з нормами його застосування, сприяє рівномірному покриттю робочою рідиною поверхні рослин та надійному утриманню на ній;

Шерман, КЕ – акарицид, діючою речовиною якого є абамектин, що належить до хімічного класу – авермектини. Абамектин проявляє як акарицидну, так і інсектицидну дію і являється натуральним ферментом, який виробляє бактерія Streptomyces avermitilis. Препарат контролює шкідливих кліщів, трипсів та мінерів, вражаючи їх нервову систему, що викликає параліч, що призводить до їх загибелі.

Бажаємо високих та стабільних врожаїв сої!


Заступник керівника Відділу технологічної підтримки
ЧЕРНЕНКО Євген Петрович |
(050)-373-95-24

Де придбати?

7 ms. PHP memory: 2097152 (549736)