Внесення мінеральних добрив та позакореневе підживлення сої
Дата публікації: 20 травня 2025
Переглянуло: 669 осiб
Соя (Glycine max L.) — одна з ключових зернобобових культур світового та українського землеробства. Це рослина, яка має унікальну здатність до фіксації атмосферного азоту. Проте навіть при ефективній симбіотичній азотфіксації соя залишається чутливою до дефіциту мінеральних елементів, особливо на ранніх етапах розвитку. Успішна реалізація потенціалу продуктивності культури неможлива без чітко збалансованої системи мінерального живлення.
Потреба сої у макроелементах і мікроелементах
Соя належить до культур, які дуже вимогливі до умов мінерального живлення, тому слід приділити увагу якісній системі живлення. На формування 1 тони зерна за різними аналітичними даними в середньому рослинам необхідно 60-75 кг азоту, 12-17 кг фосфору, 40-50 кг калію, 15-20 кг кальцію, 10-15 кг магнію, 8-10 кг сірки, 200-300 г заліза, 85 г марганцю, приблизно 80 г цинку та бору, 50 г молібдену, 30 г міді.
Зазвичай система живлення сої поділяється на кілька етапів: основне або припосівне удобрення та підживлення.
Припосівне внесення добрив на сої
Для припосівного внесення добрив рекомендуємо застосувати комплексні добрива лінійки IFAGRI NPK для формування потужної кореневої системи. Чим краще розвивається коренева система, тим краще рослина забезпечена вологою, тим менше потерпає від посухи та формує більший врожай. Найбільш ефективними марками добрив під сою є IFAGRI NPK 10-28-15+5S, IFAGRI NPK 08-19-28+4S та IFAGRI NPK 10-20-20+7S з нормою внесення 80-120 кг/га. За рахунок вмісту у добриві доступного фосфору з його високою динамікою розчинності досягається високий коефіцієнт забезпечення рослин даним елементом з добрив. Також вдалим варіантом для посіву сої стануть бельгійські гранульовані добрива Росаферт NPK.
Азотні добрива. Азот (N) для сої
Основним елементом, який рослини сої споживають у величезних кількостях для росту та формування врожаю є азот. Попри азотфіксуючий потенціал сої, стартове внесення азоту має важливе значення для формування ефективної симбіотичної системи. Рекомендована доза стартового азоту — 20–30 кг д.р./га. Для господарств, що використовують азотні добрива під сою оптимальним «пролонгатором» роботи азотних добрив є продукт Thio-Sul®, який дозволяє забезпечувати рослини азотом до фази формування першого бобу. Оптимальним є внесення продукту Thio-Sul® разом із рідким азотним добривом КАС (карбамід-аміачна суміш).
Thio-Sul® (розчин тіосульфату амонію) - інноваційне рідке азотно-сірчане добриво від бельгійської компанії Tessenderlo Kerley. Це добриво з властивостями інгібітора, яке збільшує ефективність рідкого добрива КАС (карбамід-аміачна суміш) та покращити майбутні врожаї за рахунок пролонгації азотного та сірчаного живлення.
Позакореневі добрива та регулятори росту на сої
Ще одним важливим елементом системи мінерального живлення сої є застосування позакореневих добрив та стимуляторів росту.
Позакореневе підживлення сої
Нестача мікроелементів негативно може сказатися на кількісних і якісних показниках та сприяти розвитку хвороб. Найбільш необхідними для сої мікроелементами є бор, молібден та кобальт:
-
Бор необхідний рослині впродовж усієї вегетації, особливо відчутний дефіцит спостерігається на молодих ростучих органах, бор збільшує кількість квіток і плодів;
-
Молібден сприяє росту коренів, прискорює і стимулює розвиток бульбочкових бактерій, сприяє біологічній фіксації азоту з атмосфери, впливає на вміст білка;
- Кобальт позитивно впливає на розвиток бульбочкових бактерій, активує біосинтез хлорофілу та стимулює репродукцію листя.
Для оптимального забезпечення рослин сої даними елементами ефективним є внесення продуктів від компанії «Ерідон»:
- Перше внесення у фазі 3-4 трійчастого листа – позакореневе внесення Редонік БОР або Розалік (В) - 1,0 л/га та Редонік МОЛІБДЕН ТУРБО - 0,15-0,35 л/га;
- Період 4 трійчастий лист-бутонізація. Позакореневе внесення рідкого добрива Розалік (Mg, Mn, N, S) у нормі 3 л/га. Ця операція спрямована на посилення ефективності фотосинтезу та збільшення відтоку цукрів від листя до кореневої системи та нового приросту. Окрім цього, добриво збільшує енергетичний потенціал рослин, що збільшує енергію ростових процесів.
- Фаза бутонізації. Позакореневе внесення Редонік ЕКСТРАБОР – 1-1,5 л/га. Технологічна операція спрямована на посилення розвитку генеративних органів, поліпшення запилення та формування бобів.
- Період появи першого сформованого бобу. Позакореневе внесення рідкого добрива Розалік (РК+МЕ) - 2,0 л/га. Впливає на посилення наливу бобів та збільшення маси 1000 насінин.
Регуляція росту сої
Ефективним рішенням для збільшення бічного гілкування рослин сої є позакореневе внесення продукту Міллерплекс - 0,6 л/га в фазу 1-2 трійчастого листка. Міллерплекс - запатентована композиція високоякісного екстракту водоростей Ascophyllum nodosum з Express Technology. Зазвичай, у фазу 1-2 трійчастих листки, вносять гербіциди, а Міллерплекс, що має у своєму складі потужний ад‘ювант пенетраційного типу, посилить дію гербіцидів на бур‘яни, в той час, як біологічно-активні речовини препарату зменшать фітотоксичність на рослини сої.
Комплексне застосування мінеральних добрив та позакореневих підживлень дозволяє значно підвищити врожайність сої та покращити якість насіння. Адаптація системи живлення під тип ґрунту, погодні умови та сортові особливості — ключ до максимального використання потенціалу культури. В сучасних умовах важливо не лише забезпечити культуру поживними елементами, а й знизити ризики стресів за рахунок грамотної інтеграції біостимуляторів та інокулянтів.
Усім бажаємо високих, стабільних врожаїв сої та високого прибутку з кожного гектару!
Менеджер із розвитку продуктів для мінерального живлення рослин
БОРМОТОВ Олег Петрович | (075)-245-21-01