• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Внесення мінеральних добрив та позакореневе підживлення сої

Внесення мінеральних добрив та позакореневе підживлення сої

Соя відноситься до однієї з основних олійних культур, які вирощуються в Україні. Для отримання високого врожаю сої (>3 т/га) необхідне чітке розуміння оптимальних умов для вирощування даної культури та системи застосування добрив, яка буде забезпечувати рослини необхідною кількістю елементів для процесів росту, розвитку та формування врожаю. В умовах сьогодення надзвичайно важливо відповідально підходити до оптимізації витрат на всі елементи технології вирощування.

Запаси продуктивної вологи

Основою для планування системи застосування добрив є розуміння запасів продуктивної вологи на момент посіву та кількість продуктивної вологи, яка буде накопичена у ґрунті та послідуючими опадами впродовж періоду травень-липень. Орієнтовно, необхідною кількістю продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту на момент посіву культури при запланованому врожаю у 3 т/га є 150 мм + як мінімум 80-100 мм опадів впродовж вегетації.

Розглянемо три основні елементи успішного застосування добрив при вирощуванні сої:

1. Азотні добрива

Першим елементом у плануванні системи застосування добрив під врожай сої є застосування азотних добрив. При ефективному проведенні інокуляції бактеріями штаму Bradyrhizobium japonicum та наявності у метровому шарі ґрунту під рослинами у період «наливу бобів» щонайменше 80-100 мм опадів рослини сої будуть мати потенціал для формування бажаного врожаю культури (до 3,0 т/га). Якщо дані вимоги рослин не будуть виконані – вартість врожаю даної культури може становити менше ніж прямі витрати на вирощування (логістика, посів, хімічний захист, транспортування врожаю та ін.).
Найвища ефективність з точки зору приросту врожаю сої є застосування добрив з пролонгованим ефектом забезпечення поживними сполуками. Найбільш доступним для агровиробників агрохімічним рішенням є суміш КАС (Карбамід-аміачної суміші) з Thio-Sul®. Згідно проведених виробничих дослідів у минулі роки були отримані найвищі результати по приросту врожаю при передпосівному внесенні Thio-Sul® у нормі 75-100 кг/га разом з КАС-32.

Thio-Sul®  (розчин тіосульфату амонію) - інноваційне рідке азотно-сірчане добриво від бельгійської компанії Tessenderlo Kerley. Це добриво з властивостями інгібітора, яке збільшує ефективність рідкого добрива КАС (карбамід-аміачна суміш) та покращити майбутні врожаї за рахунок пролонгації азотного та сірчаного живлення кукурудзи.

2. NPK+S добрива

Для отримання врожаю сої на рівні 2,5-3,0 т/га при мінімальних витратах фосфорно-калійних добрив у ґрунті вміст рухомих форм фосфору та калію має становити відповідно  60+ мг/кг та 80+ мг/кг ґрунту рухомих форм елементів живлення. Якщо вміст даних елементів живлення є меншим – бажаним є внесення перед посівом або при посіві фосфорно-калійних добрив.
На даний момент у всіх основних зонах сіяння сої найкращу ефективність демонструє припосівне внесення бельгійських гранульованих добрив Росаферт NPK 0-23-24 та інноваційного гранульованого добрива COMPLEX 15/15/15+8SO3+Zn у нормах 100-140 кг/га. Якщо з будь-яких причин внесення фосфорно-калійних добрив не було здійснене, то бажаним є внесення позакореневих фосфорно-калійних добрив з мікроелементами (РК+МЕ).

3. Позакореневі добрива та регулятори росту

Третім важливим елементом системи застосування добрив при вирощуванні сої є застосування позакореневих добрив та регуляторів росту. При повній відсутності внесення добрив при або перед посівом ефективність позакореневих добрив зростає в рази! Для отримання врожаю сої до 3,0 т/га невід’ємними елементами є:

  1. Фаза 3-4 трійчастого листа. Позакореневе внесення рідкого продукту Розалік (B, Mo, S) 1 л/га + Міллерплекс 0,6 л/га. Дана технологічна операція спрямована на збільшення кількості продуктивних гілок культури та збільшення потенціалу закладки бобів. Разом з тим дана суміш продуктів забезпечує посилення споживання соєю азоту з ґрунту та внесених азотних добрив (якщо вносились).
  2. Період 4 трійчастий лист-бутонізація. Позакореневе внесення рідкого добрива Розалік (Mg, Mn, N, S) у нормі 3 л/га. Ця операція спрямована на посилення ефективності фотосинтезу та збільшення відтоку цукрів від листя до кореневої системи та нового приросту. Краще забезпечення рослини на власні цукри напряму впливає на темпи проросту листової поверхні соєю та швидкість закриття міжрядь. Окрім цього, добриво збільшує енергетичний потенціал рослин та збільшує енергію ростових процесів.
  3. Фаза бутонізації. Позакореневе внесення Розалік (В) 1,0 л/га + Розалік (РК+МЕ) 2,0 л/га. Технологічна операція спрямована на посилення розвитку генеративних бруньок, подовження періоду цвітіння та поліпшення запилення та формування бобів. Саме ця технологічна операція є важливою при відсутності внесення фосфорно-калійних добрив у ґрунт та збільшення лежкості продукції сої під час тривалого зберігання.
  4. Період появи першого сформованого бобу. Позакореневе внесення рідкого добрива Розалік (РК+МЕ) 2,0 л/га. Впливає на посилення наливу бобів та збільшення маси 1000 насінин.

Зважаючи на вартість основних фосфорно-калійних добрив, за умови розуміння агрохімічного стану ґрунту, при використанні позакореневих добрив та стимуляторів можна отримати гарний врожай з порівняно невеликими витратами на гектар.

Насіння сої

У асортименті компанії "Ерідон" ви знайдете високоякісне насіння сортів сої від найкращих європейських селекційних компаній:

Lidea

  • ЕС Ментор - сорт сої, який є лідером по врожайності в ранній групі. Прекрасне поєднання високої стабільності, врожайності та вмісту протеїну.
  • ЕС Командор - напівдетермінантний сорт сої лідер у свої групі стиглості. Відмінна врожайність, високий вміст білку та велика натура зерна.

DSV

  • Галлек - найуспішніший сорт сої по рівню та стабільності врожаю у ранній групі, який рівняється по врожайності до середньостиглих сортів. Даний сорт завжди показує рівномірне достигання і високу стійкість до розтріскування навіть при пізнішому комбайнуванні.
  • Моцарт - ультраранній сорт сої створений схрещенням сортів Європейської та Канадської генетики, який поєднав в собі активний початковий ріст високий показник врожайності та протеїну.

Saatbau

  • Амадеа - ультраранній сорт з ідеально збалансованими показниками врожайності та протеїну. Флагман серед сортів Saatbau.

Усім бажаємо високих, стабільних врожаїв сої та високого прибутку з кожного гектару!


Заступник керівника ВІДДІЛУ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ПІТРИМКИ «ЕРІДОН» 
ЧЕРНЕНКО Євген Петрович |
(050)-373-95-24

Де придбати?

16 ms. PHP memory: 2097152 (529144)