• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Зниження втрат ріпаку від розстріскування стручків і осипання за допомогою препарату Вапор Гард

Зниження втрат ріпаку від розстріскування стручків і осипання за допомогою препарату Вапор Гард

Ріпак як культура пережив багато падінь та піднесень в Україні, що напряму пов’язано із ціною вирощеного зерна, тривалим періодом вегетації й чималими інвестиціями в технологію. У цьому році із цією культурою пов’язані великі сподівання аграріїв, оскільки за ускладнень з логістикою ріпак виглядає дуже привабливо.

Осипання ріпаку, його втрати під час дозрівання та при комбайнуванні

З часів коли ріпак увійшов у сівозміни виробників України пройшло багато часу й змінилося чимало елементів технології вирощування ріпаку. Але один прийом у технології все ще залишається спірним – осипання ріпаку, його втрати під час дозрівання та при комбайнуванні. Спробуємо розібратися у цій ситуації.

Проти використання засобів обмеження осипання ріпаку виступають:

  • Насіннєві компанії, які стверджують, що генетика постійно розвивається й нові гібриди все мають більше стійкість до осипання;
  • Виробники фунгіцидів та інсектицидів, що стверджують «здоровий стручок не розтріскується»;
  • Самі сільгоспвиробники, яким не хочеться проводити додатковий прийом, коли вже стільки вкладено в ріпак, й урожай ось він, вже наливається;
  • Сподівання на те, що збирання пройде в оптимальні терміни;
  • Чисто психологічний момент коли виробнику треба прийняти рішення зайти оприскувачем в «стіну» ріпаку.

Проте вищенаведені аргументи не відміняють того, що:

  • Нерівномірність дозрівання стручків по ярусах і, як наслідок, готовність розкритися в різний час. Це природня стратегія культури, аби насіння сипалося довший час та хоч якась порція потрапила в сприятливі умови й проросла. Малоймовірно, що вдалося так докорінно змінити генетику рослини, аби відбити в неї механізм розмноження;
  • Хворі стручки однозначно розкриваються, проте й повністю здорові стручки теж можуть розкриватися – для цього потрібно лише декілька циклів «намокання-висихання» вже підсохлих стручків;
  • Ріпак дозріває по ярусах, тому не буде оптимального терміну збирання для усіх ярусів одночасно. А якщо погодні умови та/чи проблеми із технікою відтермінують збирання, то кожен день перестою буде вартувати додаткових втрат насіння;
  • Для того аби отримати ефект від застосування передзбиральних препаратів, що запобігають розтріскуванню, їх треба вносити коли рослини й стручки ще зелені й відповідно еластичні. Тому прохід оприскувача на буде таким травматичним для посівів, особливо якщо пройти по колії від попередніх обробок.

Чимало виробників колись та пробували «клеїти» ріпак:

  • Якраз у слові «клеїти» й полягає основна проблема. Бо вони шукали «клей» для ріпаку. В той час як існує досить мало справжніх передзбиральних препаратів проти осипання. Слово і концепція «клеїти» є докорінно хибними;
  • Дуже часто виробники намагаються «склеїти» ріпак коли бачать перші ознаки осипання. Ще одна фундаментальна помилка, бо передзбиральні препарати то препарати превентивної дії, які треба вносити заздалегідь. Коли проблема вже проявилася (як на фото нижче - зліва), то зарадити вже нічим;

  • Ріпак це дрібнонасінна культура, тому «на око» на полі важко оцінити рівень втрат. А коли падалиця сходить «килимом», то психологічно не хочеться сприймати реальність втрат, а думки вже зайняті іншими культурами.

Американська компанія Miller Chemical & Fertilizer LLC є піонером в Північній Америці по передзбиральним препаратам для запобігання втрат ріпаку та інших стручкових й бобових культур. У них є декілька продуктів для різних країн та ринків, такі як PodCeal, Нью-Філм 17 та інші. Останній препарат уже відомий українцям, але дослідницька робота не стоїть на місці - Miller постійно вдосконалює свої розробки.

Пропонуємо застосувати препарат Вапор Гард, який дозволяє суттєво обмежити осипання ріпаку в менших нормах витрати, порівняно з попередниками.

Якщо розглядати доцільність застосування Вапор Гард як прийому по запобіганню осипання ріпаку, то варто порівняти гектарну вартість продукту із ціною на ріпак. Й виявиться, що мова йде про порівняння вартості декількох десятків кілограм ріпаку з потенційними втратами у декілька центнерів. Тож цей захід повністю себе окуповує навіть за мінімальних втрат ріпаку.

Механізм дії Вапор Гард для зменшення осипання ріпаку

Що слід знати про застосування передзбиральних препаратів ?

  • Немає поняття «склеювати»! Тільки уявіть скільки треба препарату аби фізично «склеїти» 1 га стручків;
  • Передзбиральний препарат утворює на стручках напівпроникну мембрану, що дозволяє волозі виходити назовні та не пускає її назад, всередину стручка.

Розтріскування стручка відбувається коли підсохлий стручок кілька разів намокає та сохне, що призводить до деформації стулок й він розкривається. Але захищати його треба коли він ще зелений чи зелено-жовтий та еластичний.

Функція Вапор Гард полягає в обмеженні циклів намокання-підсихання

Завдяки тому, що стручки мають можливість краще підсихати, і вже повністю дозрілі можуть трохи постояти, якщо вони захищені Вапор Гард, адже ефект ярусності дозрівання дещо нівелюється, й підвищується «живучість» при перестої. При цьому він зберігає зерно всередині стручка сухішим і здоровішим, що покращує його налив олією й відповідно тримає рівні ерукової кислоти та глюкозинолатів.

Варто нагадати, що фотосинтез для наливу зерна йде саме в стулках стручка. Якщо він вчасно, ще зеленим, оброблений Вапор Гард, то цей продукт утворює на його поверхні мембрану з натуральних рослинних компонентів, що фактично посилює кутикулу. Додатково він захищає стручок від сильної сонячної інсоляції. Тому Вапор Гард це не тільки захист від осипання, але покращений фотосинтезу стручка й налив насіння, а також збереження його якісних показників й сприяння накопиченню олії.

Норми та особливості застосування Вапор Гард на посівах ріпаку

Препарат рекомендовано вности за декілька тижнів до збирання, коли стручки й рослини зелені й еластичні. У такому випадку оприскувач не завдасть шкоди під час проходу.

  • Вапор Гард вноситься у нормі 0,5 л/га. Головне – це достатній вилив води й не дуже спекотний час доби, аби робочий розчин розтікся по стручках.

Через 1 годину денного світла (навіть ввечері, зранку, крізь хмари) препарат повністю полімеризується й не змивається дощем.

Граничним терміном внесення є жовті стручки, що при згортанні навколо пальця або літерою V не розкриваються. Стручок слабне набагато раніше, ніж ми це побачимо:

Вчасна обробка препаратом Вапор Гард нівелює цю проблему:

З метою економії, за правильного планування можна обробляти лише частину посівів ріпаку, а саме ті поля, які будуть збиратися останніми. Саме там, де можливий перестій вже дозрілого ріпаку.

Бажаємо рентабельного вирощування ріпаку без втрат!


Підготовлено за матеріалами компанії Aventro

Автор: Сергій Зубов - представник компанії в Україні

Де придбати?

8 ms. PHP memory: 2097152 (530392)