• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Вовчок соняшниковий та методи боротьби з ним

Вовчок соняшниковий та методи боротьби з ним

Вовчок соняшниковий (Orobanche cumana, рос. "Заразиха подсолнечная") є найбільш небезпечним квітковим паразитом посівів соняшнику, який має декілька фізіологічних рас. На сьогодні ідентифіковано 8 рас цього паразита: A, B, C, D, E, F, G, H. За останні десять років їх виявлено в Туреччині, Іспанії, Румунії, Болгарії та Україні. 

Хронологія появи та виявлення нових рас вовчка соняшникового:

Перша раса вовчка соняшникового з’явилася на посівах культури ще у далекому 1882 році. Нині вовчок поширений на посівах багатьох країн і за різними оцінками, щороку він уражує понад 8 млн. гектарів соняшнику. Основна зона поширення вовчка - Причорноморський регіон. На території України вовчок поступово поширюється зі сходу й південного заходу дедалі глибше в центральні регіони країни.

Сьогодні особливо агресивні раси вовчка поширені в Луганській, Донецькій, Дніпропетровській та Одеській областях, звідки розповсюджуються в інші регіони.

Розмноження вовчка відбувається через насіння. Одна рослина вовчка здатна продукувати до 500 тис. насінин. Легке, як пил, воно вільно розноситься вітром та водою, прилипає з ґрунтом до взуття людей, до ґрунтообробної техніки, переносяться пиловими бурями на далекі відстані. У ґрунті насіння зберігається до 20 років. Насіння вовчка, як найдрібніше з усіх відомих, занесене до Книги рекордів Гіннесса. Воно проростає тільки під впливом кореневих виділень рослин-господарів з глибини до 20 см. При проростанні із зародка розвивається ниткоподібний паросток, який присмоктується до кореня соняшнику, а потім у цьому місці потовщується. Із зовнішньої сторони потовщення з’являється брунька, з якої розвивається стебло. На коренях однієї рослини-господаря можна спостерігати всі фази розвитку паразита: від проростання насіння до дозрівання коробочок.

  • Оптимальними умовами для проростання насіння паразита у ґрунті є температура в межах 15–25°С і вологість 70-85%. Воно не проростає при надлишковому зволоженні ґрунту і за температури менше 10 °C і більше 35°C.

Від моменту проростання насіння вовчка до його появи на поверхні ґрунту минає не менше 1,5-2 місяців. У стійких до вовчка гібридів соняшнику на місці його проникнення в корінь рослини господаря утворюються здуття, що перешкоджають подальшому розвитку паразита.Залежно від стійкості гібрида, ступеня засміченості ґрунту насінням паразита і вологості ґрунту квітконосів вовчка може бути від двох до кількох десятків (іноді до 200) на одній рослині.  Шкодочинність вовчка дуже висока. Рослини, уражені вовчком, відстають у рості й розвитку, внаслідок чого урожай може знижуватися на 30–70 % і більше. При сильному ураженні рослини взагалі не утворюють кошиків. 

Вовчок паразитує як на культурних, так і дикорослих представниках родин пасльонових і айстрових. Серед них – соняшник, тютюн, махорка, томат, перилла, сафлор, види полину, нетреба звичайна, великоголовник солончаковий, ромашка непахуча, айстра солончакова. Не заражає рицину, сою, лялеманцію, капусту, картоплю, гірчицю. Кореневі виділення салату, льону, кукурудзи, буряку, сої, багаторічних бобових трав (люцерни, конюшини, буркуну, лядвенцю) та інших стимулюють проростання насіння вовчка. На цій особливості ґрунтується метод провокаційних посівів у боротьбі з вовчком. 

Поява нових найбільш агресивних рас вовчка призводить до втрати гібридами стійкості. Зараз строки мутації паразита значно скоротилися і вже кожні 4–5 років йде атака нових, більш агресивних рас, тобто селекція не завжди встигає за появою нових рас. Генетична стійкість гібриду є тимчасовим рішенням, яке не дає повного контролю над вовчком. Раси паразита здатні еволюціонувати надзвичайно швидко, і гібриди, у яких сьогодні є стійкість до вовчка, вже через 2–3 ротації соняшнику можуть уражуватися вовчком.

  • Слід наголосити, що в регіоні поширення вовчка небажано використовувати гібриди з новими генами стійкості, якщо в них немає потреби. Тобто, якщо вовчок не уражує гібриди з стійкістю до 5 рас вовчка (А-Е), не варто переходити на гібриди стійкіші до більш нових рас паразиту (>F).

Для успішної боротьби з вовчком соняшниковим найбільш дієвим є використання стійких гібридів соняшнику та/або гербіцидів із з групи імідазолінонів, призначених для виробничої системи Clearfield® на соняшнику 

Компанія "Ерідон" пропонує для виробників наступні ранньостиглі гібриди соняшнику, які мають стійкість до вовчку соняшникового: 

З середньоранніх:

Для виробничої системи Clearfield® пропонуємо використовувати гібриди придатні до цієї технології, а посіви обробляти гербіцидом Пассат (д.р. імазамокс, 40 г/л). Обприскування посівів необхідно проводити у фазу 2-8 справжніх листків культури з нормою витрати 1,0-1,2 л/га. Однократна обробка, при своєчасному та правильному застосуванні, вирішує проблеми вовчка соняшникового та забур’яненості посівів протягом всього періоду вегетації культури. 

Тому, найбільш дієвим заходом контролювати вовчок та зменшити його шкодочинність є використання комплексного підходу. Порушення сівозміни, неправильний вибір гібрида соняшнику може спровокувати ще більше поширення вовчка, а отже, завдати більшої шкоди врожаю. 

Бажаємо вдалих врожаїв!


Заступник керівника відділу технологічної підтримки «ЕРІДОН»
Грищенко Віталій |
(050)-419-94-83

Де придбати?

8 ms. PHP memory: 2097152 (525192)