Внесення мінеральних добрив та позакореневе підживлення озимої пшениці навесні
Дата публікації: 22 лютого 2022
Переглянуло: 793 осiб
Восени ми розповідали про підживлення і внесення добрив на озимій пшениці, а тепер ми вирішили поділитися інформацією і про весняні операції з живлення озимої пшениці.
Внесення азотних добрив
Однією з перших технологічних операцій, які проводяться на посівах озимої пшениці після зимового періоду є внесення азотних добрив при відновленні вегетації. Найбільш розповсюдженими видами добрив для даної операції є:
- аміачна селітра;
- сульфат амонію;
- карбамід або розчин карбамід-аміачної суміші (КАС).
В умовах достатньої кількості вологи у метровому шарі ґрунту на момент відновлення вегетації (>100-120 мм), за наявності впродовж зими стабільного снігового покриву, тривалого морозного періоду доцільним та найпростішим варіантом є внесення гранульованих азотних добрив. Якщо ж таких умов не складається, то доцільними є внесення рідких азотних добрив у вигляді КАС.
Застосування КАС відкриває можливість управлінням ефективності азотом, який є найбільш мобільним елементом у ґрунті. З метою пролонгації дії азоту до карбамід-аміачної суміші додається Thio-sul® (розчин тіосульфату амонію). Детальніше про розчин тіосульфату амонію читайте за посиланням
Thio-Sul® (розчин тіосульфату амонію) - інноваційне рідке азотно-сірчане добриво від бельгійської компанії Tessenderlo Kerley. Це добриво з властивостями інгібітора, яке збільшує ефективність рідкого добрива КАС (карбамід-аміачна суміш) та покращити майбутні врожаї за рахунок пролонгації азотного та сірчаного живлення кукурудзи.
Застосування фосфорних добрив
Основою формування розвиненої та розгалуженої кореневої системи є достатнє забезпечення рослин озимої пшениці рухомими формами фосфору, джерелом яких є фосфорні добрива. Зазвичай дана потреба повністю задовольняється припосівним внесенням даного виду добрив. Найкращий ефект досягається при внесенні складних (амофос, діамофос) або комплексних добрив (нітроамофоска, діамофоска). Окрім вмісту декількох елементів живлення у складі однієї гранули, великого значення відіграє набір елементів живлення та динаміка розчинності кожного складника. З даної точки зору одним з найкращих продуктів є гранульовані добрива Росаферт NPK. Вони здатні забезпечувати пролонговане фосфорне живлення рослин після припосівного внесення та створювати синергічну дію всіх елементів живлення для швидкого формування кореневої системи і росту вегетативної маси.
Внесення фосфорних добрив весною після осіннього посіву без удобрення
Якщо восени складаються несприятливі умови зволоження перед посівом озимої пшениці найбільш розповсюдженим рішенням серед агрономів є посів без добрив. З точки зору економіки – даний алгоритм є допустимим, але в умовах сніжної зими та накопичення оптимальної кількості продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту на момент відновлення вегетації саме нестача фосфору у ґрунті може призвести до істотного недобору врожаю.
У такому випадку дієвим буде застосування по снігу (наприкінці зими) на полях з озимою пшеницею спеціально розробленого швидкорозчинного добрива Росаферт NPK 16-14-07. Даний продукт окрім швидкої розчинності, має у своєму складі азот, фосфор, калій, сірку, кальцій та мікроелементи. Після розчинення у поверхневій волозі при температурі нижче 5ºС всі елементи живлення (в тому числі і фосфор) проникають на глибину залягання кореневої системи та миттєво стають доступні для рослин після збільшення температури ґрунту >5ºС.
Весняне позакореневе підживлення озимої пшениці
Позакореневе внесення добрив після початку вегетації
На початку відновлення вегетації збільшується роль позакореневого підживлення у стимулюванні процесів росту та розвитку озимої пшениці. У залежності від динаміки наростання температури та зменшення вмісту продуктивної вологи існують 2 сценарії по використанню позакореневих добрив.
- Сценарій 1. Весняні температури стрімко ідуть вгору, а вміст продуктивної вологи у ґрунті впродовж березня, квітня та травня стрімко знижується. При таких умовах доцільним є позакореневе внесення у фазу кущіння водорозчинних добрив Розасоль 15-45-10+МЕ + Розалік (Zn, P, N, S). Розасоль сприяє допомозі рослині у відновленні діяльності кореневої системи та кращому споживанні азоту з внесених добрив. Ключовим завданням у стимуляції ростових процесів в умовах короткої весни є забезпечення більш швидкого розвитку кореневої системи рослин порівняно зі швидкістю пересихання верхнього шару ґрунту. Тобто, в умовах наростання температур задання вектору розвитку рослин, в першу чергу, на розвиток кореневої системи є стратегічно більш важливим та доцільним під час підбору продуктів для позакореневого внесення на озимій пшениці у фазу весняного кущіння.
- Сценарій 2. Довга прохолодна весна та поступове зменшення запасу вологи у метровому шарі ґрунту впродовж весняних місяців. Цей варіант є більш сприятливим для культури, а оптимальними продуктами для позакореневого підживлення стає суміш водорозчинних добрив Розасоль 29-10-10+3+МЕ + Розалік (Mg, Mn, N, S). Вибір концентрованої «азотної» марки добрив Розасоль зумовлений збільшенням потреби рослин у покращеному азотному живленні в умовах прохолодної осені, при яких мінералізація рослинних решток та трансформація азоту у ґрунті обмежені. Розалік (Mg, Mn, N, S) виконує функцію універсального швидкодіючого продукту для стимулювання синтезу хлорофілу та посилення нагромадження цукрів навіть за умов похмурої погоди. Крім того Розалік (Mg, Mn, N, S) у високих концентраціях (3-5 л/га) при превентивному внесенні сприяє істотному зменшенню пошкоджень посівів озимої пшениці приморозками та заморозками у весняний період.
Міллерплекс
Ефективним продуктом-партнером для сумісного використання з наведеними вище позакореневими добривами є продукт Міллерплекс, який дозволяє збалансувати гормональний, поживний та енергетичний баланс у рослині та забезпечити максимальний вплив на закладку колосового стрижня.
Підживлення у наступні фази розвитку озимої пшениці
Перехід від фази кущіння до виходу в трубку
Надалі при переході рослин озимої пшениці від фази кущіння до виходу в трубку ефективним та економічно доцільним агрохімічним рішенням є позакореневе водорозчинне добриво Розасоль 18-18-18+МЕ. Завдяки збалансованому елементному складу (NPKS+мікро) даний продукт при позакореневому внесенні покращує основні показники «нагодованості» рослин, а саме вміст у тканинах рослин елементів живлення до оптимального рівня. За умов сухої весни та пізніх опадів (кінець травня-початок червня) Розасоль 18-18-18+МЕ здатне скоригувати мінеральне живлення рослин та нівелювати брак елементів живлення з ґрунту через погодні фактори.
Поява прапорцевого листа
При появі прапорцевого листа у рослин озимої пшениці на рівні фізіології відбувається закладка колоскових квіток на уступах колосу. Тобто рослина готується до переходу невдовзі до періоду цвітіння. Ефективним продуктом для посилення диференціації колосків є рідке водорозчинне добриво Розалік (РК+МЕ). Завдяки спеціальній формулі продукт володіє рН ≥ 7,0 та є самим м’яким концентрованим фосфор вмісним комплексним добривом для позакореневого внесення.
Молочна стиглість
У фазу молочної стиглості з метою збільшення вмісту клейковини у зерні найбільш розповсюдженим способом позакореневого підживлення є внесення водного розчину карбаміду. Але, зважуючи на відсутність на ринку України чистого від біурету карбаміду, зазвичай внесення даного продукту приводить до зменшення врожайності. З метою збереження продуктивності рослин, збільшення маси 1000 насінин та вихід насіння з кожної рослини ефективним продуктом є рідкий комплексний продукт Премиант Омега.
Всім бажаємо високих та сталих врожаїв з продуктами від Ерідон!
Заступник керівника ВІДДІЛУ ТЕХНОЛОГІЧНОЇ ПІТРИМКИ «ЕРІДОН»
ЧЕРНЕНКО Євген Петрович | (050)-373-95-24