• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Шляхи підвищення ефективності азотного мінерального живлення рослин

Шляхи підвищення ефективності азотного мінерального живлення рослин

Азотні добрива є невід’ємним атрибутом будь-якої системи застосування добрив, незалежно від рівня інтенсифікації виробництва. Навіть у господарствах де застосування добрив відбувається в умовах суворої економії єдиним видом добрив, які будуть лишатись у технології «до останнього» - це азотні добрива. Відповідно слушним запитанням є: «Яким чином збільшити ефективність азотних добрив так, щоб ККД (коефіцієнт використання азоту) був найбільший?»

  • Першим аспектом ефективного використання азотних добрив є підбір оптимальних форм під фізіологічні потреби сільськогосподарських культур. Так, зернові колосові культури, озимий ріпак, кукурудза є найбільш вимогливими по споживанню азоту впродовж періоду вегетації. Ці культури вимагають таких способів застосування азотних добрива та їх форм, які б забезпечували рівномірне надходження іонів NO3- та NH4+ впродовж 80-90% часу періоду вегетації. Тому при виборі азотних добрив ефективним буде застосування карбаміду, якщо ми кажемо про одноразове внесення. Якщо технологія та умови зволоження дозволяють вносити добрива дробно - перед посівом та хоча б 1 раз впродовж 15-20 діб після появи сходів – тоді ми можемо застосовувати аміачну селітру, а за наявності дефіциту сірки у ґрунті – сульфат амонію. За сухих та спекотних умов – карбамід-аміачну суміш (КАС). Якщо господарство використовує КАС на постійній основі і погодні умови дозволяють забезпечувати рослини умовно достатньою кількістю вологи для формування запланованого врожаю – ефективним для пролонгування доступності азоту з добрива є додавання до карбамід аміачної суміші Тіосульфату амонію. Дана методика ефективна при удобренні як кукурудзи, так і озимої пшениці та ріпаку.
  • Другим аспектом ефективного використання азотних добрив є внесення їх таким чином, щоб підвищена концентрація солей, яка утворюється при розчинені гранул або рідких осередків добрив у ґрунті, не створювала ефект дисбалансування осмотичного тиску навколо кореневої системи рослин. Результатом підвищеної концентрації солей буде неможливість кореневої системи поглинати вологу навіть при оптимальних показниках найменшої польової вологоємкості. Способом нівелювання дії осередків добрив, які розчиняються у ґрунті, є регулювання норм внесення азотних добрив залежно від культури, на основі агрохімічного аналізу ґрунту. Також великого значення має спосіб внесення азотних добрив. За припосівного внесення даних добрив вірогідність «підпалювання» кореневої системи рослин азотними добривами збільшується в рази, порівняно з внесенням азотних добрив врозкид.
  • Третім аспектом ефективного використання азотних добрив є збалансована система застосування добрив, яка включає, окрім азоту, внесення фосфору, калію, сірки, магнію та мікроелементів. Так, при однобічному застосуванню аміачної селітри середній коефіцієнт споживання азоту рослинами становить в межах 45-50% залежно від умов зволоження. Якщо до суміші додаємо фосфорне добриво – ми збільшуємо коефіцієнт споживання азоту як мінімум на 5%. Якщо додаємо калійне добривоще +5-7%. Відповідно, при застосуванні збалансованого по вмісту елементів живлення добрива NPK сількогосподарський виробник отримує можливість максимізувати споживання азоту лише за рахунок використання збалансованого по елементам живлення добрива. На наш погляд, найбільш яскравим прикладом максимальної ефективності всіх складників добрива є добрива Росаферт NPK.
  • Четвертим аспектом, який дає можливість з одного боку підвищити споживання азоту з внесених добрив, а з іншого – проаналізувати ефективність системи застосування добрив – проведення агрохімічного аналізу рослин та застосування корекції дефіциту у вигляді позакореневого внесення водорозчинних добрив. За тривалістю дії застосування позакореневих добрив забезпечує підвищення вмісту елементів живлення у тканинах рослин лише на декілька днів (3-5). Тим не менш, позитивний ефект, що відображений у посиленні процесу фотосинтезу, посиленні та стимуляції ростових процесів впливає також на споживання елементів живлення з ґрунту та відповідно азоту з внесених добрив під культуру.

Всім бажаємо міцного здоров’я, щоб погода сприяла, добрива живили, засоби захисту ефективно захищали, а комбайн встигав вчасно збирати високий врожай!

Де придбати?

13 ms. PHP memory: 2097152 (524360)