Що таке альтернаріоз ріпаку: сучасний підхід та схеми лікування
Дата публікації: 24 травня 2024
Переглянуло: 289 осiб
Альтернаріоз ріпаку або чорна плямистість ріпаку - небезпечна хвороба, з якою дуже важко боротися. У дорослих рослин вона викликає пришвидшене дозрівання і деформацію стручків. При пошкодженні збудниками альтернаріоз озимого ріпаку може призвести до недобору врожайності на рівні 25-50%.
Симптоми захворювання альтернаріоз ріпаку
Основні симптоми альтернаріозу ріпаку:
- Ранні етапи хвороби можна визначити за станом сім'ядоль у період сходів. Вона проявляється у вигляді темно-бурих пятен, які призводять до гниття та загибелі проростків.
- На листках з'являються світло-димчасті плями з легким світлим ореолом навколо плями. Такі листя скручуються, а потім засихають.
- Уражені частини рослини покриваються оксамитовим темним нальотом під час спорошення грибів, особливо у вологу погоду.
- У процесі спороношення плями темніють, набувають округлої форми з вираженою зональністю від центру. Діаметр плями складає до 1 см.
- Плями альтернаріозу на стручках деформують стручок, після чого вони розстріскуються, а дві створки та пластинка всередині формують «тризубець». Це і є основним симптомом альтернаріозу.
- Стебла також можуть бути покриті продовгуватими темними плямами
Біологія збудників
Збудники хвороби - гриби роду Аlternaria:
- A. brassicicola (Schn.) Wilts.
- A. brassicae (Berk.) Sacc.
- Інші гриби цього роду
Збудники альтернаріозу поширюються конідіями під час вегетації. Типовою особливістю поширення збудників є вертикальний розвиток хвороби - від нижчих листів на стеблах і до верхніх стручків, де з'являються блискучі чорні плями.
Ці гриби є напів-саппрофітами, тож у більшості випадків вони проникають у тканини рослин через ураження іншими патогенами та/або при пошкодженнях комахами. Ураженість альтернаріозом напряму залежить від пошкодження рослин шкідниками озимого ріпаку: ріпаковим квіткоїдом та прихованохоботником. Інкубаційний період при цьому становить 2-3 дні.
Джерела інфекцій
Джерелом інфекції можуть буду рослинні рештки, насіння або ґрунт. Первинне зараження є результатом дрібних механічних пошкоджень рослин або діяльності комах. Вторинне зараження, а також поширення хвороби у період вегетації відбувається за допомогою вітру, дощу або шкідників, які переносять конідії. Далі хвороба продовжує свій розвиток на насінні під час зберігання.
Сприятливі умови для розвитку чорної плямистості ріпаку
Чорна плямистість завдає найбільшої шкоди в період формування стручків. Вони деформуються, передчасно дозрівають і розтріскуються. Насіння в таких стручках щупле або взагалі відсутнє, так як воно там ще не сформувалося.
Часті періодичні дощі сприяють поширенню конідій-збудників і ураженню посівів альтернаріозом при температурі 15-25 °С.
Методи лікування альтернаріозу ріпаку
Лікування альтернаріозу ріпаку ґрунтується на своєчасному застосуванні фунгіцидів. Фунгіцидний захист найчастіше є єдиним способом подолати хвороби озимого ріпаку. Як вилікувати альтернаріоз ріпаку? Застосувати препарати з діючими речовинами:
- Тебуконазол. Препарати з цією діючою речовиною з класу триазоли захищають культуру від альтернаріозу та фомозу. У мембранах клітин рослин тебуконазол пригнічує біосинтез ергостерину фітопатогенів, пригнічуючи деметилювання в положенні С-14. Відмінністю від інших триазолов є вплив на метаболізм. Рістрегулююча дія - додатковий ефект від застосування препаратів з такою діючою речовиною.
- Пропіконазол. Пропіконазол також виступає ігнібітором процесу біосинтезу ергостеролу в мембранах клітин фітопатогенів. Після застосування відбувається руйнування клітинних стінок збудників, припиняється ріст міцелію, після чого він гине. Пересування відбувається акропетально.
- Азоксистробін. Фунгіцид з класу стробілуринів пригнічує мітохондріальне дихання у клітинах патогенів. Препарати на основі цієї діючої речовини - контактні, мають лікувальну дію, а також частково системну. Особливо ефективним застосування буде на ранніх стадіях розвитку інфекцій - азоксистробін бореться з ростом конідій, початковим ростом міцелію грибів і попереджає утворення спор.
Які препарати краще використовувати для захисту ріпаку
Для обмеження розвитку збудників даної хвороби ріпаку і поширення самого альтернаріозу рекомендуємо застосовувати такі фунгіциди:
- Букат, КС - 0,5 л/га (тебуконазол);
- Вето, КЕ - 0,5 л/га (пропіконазол);
- Піраклін, КЕ - 0,4-0,6 л/га (піраклостробін);
- Баскайд, КС - 0,5-,0,6 л/га (піраклостробін + боскалід);
- Азоципер Нео, КС - 0,75-1 л/га (азокситробін + ципроконазол);
- Кларк, ВГ - 0,25-0,4 кг/га (азоксистробін);
- Діканто, КС 0,5- 0,6 л/га (азоксистробін + дифеноконазол);
- Дайфеназол, КС 0,25-0,3 л/га (дифеноконазол).
Для покращення змочування робочим розчином і збільшення його ефективності рекомендуємо наступні ад'юванти/ПАР:
- МультиМастр (0,08 - 0,16 л/га)
- Сіліксан 106 (0,05 - 0,1 л/га)
У компанії «Ерідон» можна підібрати препарати і купити фунгіциди в Україні саме під ваші потреби. У нас ви знайдете найбільший вибір:
- насіння польових культур
- засобів захисту рослин
- мінеральних добрив в Україні
З питань застосування вищезазначених продуктів звертайтеся менеджерів з агрономічних питань компанії «Ерідон» у вашому регіоні.
Стабільних та якісних Вам врожаїв!
Заступник керівника Відділу технологічної підтримки «ЕРІДОН»
ЧЕРНЕНКО Євген Петрович | (050)-332-57-89