Ранньовесняний інсектицидний захист ріпаку – збереження потенціалу врожайності
Дата публікації: 27 березня 2023
Переглянуло: 37 осiб
Посіви озимого ріпаку 2022 року починають відновлювати свою вегетацію, а в певних регіонах вона не припинялася від моменту посіву. Загальний стан обстежених на даний момент посівів у цілому добрий. Сільгоспвиробники готуються до активізації весняно-польових робіт. У тих регіонах, де посіви були в стані спокою, з наростанням добових та денних температур розпочинається вегетація культури, місцями активно. Також із наростанням температур активізуються й шкідники. У цей період починається літ та відкладання яєць особливо небезпечних видів прихованохоботника. Згадані шкідники можуть знизити майбутній врожай культури на 50% і більше. Певні види прихованохоботників можуть з’являтися при температурі +4…+6°С, тобто вже можуть бути присутні в посівах.
Моніторинг та контроль шкідників озимого ріпаку у весняно-літній період
Для контролю та виявлення прихованохоботників необхідно використовувати жовті чашки-пастки і відслідковувати на регулярній основі заселення посівів даним шкідником. На полі доцільно встановлювати по декілька чашок. Не варто нехтувати моніторингом посівів озимого ріпаку на наявність шкідників, а також потрібно звертати увагу на пошкоджені рослини. Виявлені пошкодження можуть свідчити про наявність шкідників, незважаючи на відсутність їх в жовтих пастках. Від часу заселення посівів прихованохоботниками є не більше 3-5 днів для прийняття рішення та боротьби з ним – до початку відкладання яєць. Важливо здійснити обприскування до початку яйцекладки – цей період є найбільш доцільним та ефективним у боротьбі з зазначеними шкідниками. За умов холодної та довготривалої весни обприскати посіви повторно. На фото зображені наслідки заселення прихоновахоботниками:
Найбільшу загрозу посівам ріпаку в період весняно-літньої вегетації серед шкідників можуть становити:
- прихованохоботники
- ріпаковий квіткоїд
- попелиці
- оленка волохата
- ріпаковий пильщик
- хрестоцвітні блішки
Препарати для інсектицидного захисту посівів озимого ріпаку у весняно-літній період
Для захисту посівів ріпаку від цих шкідників рекомендуємо використовувати наступні препарати:
- Еванс, КЕ – 0,2 л/га;
- Кіллітоп, КЕ – 0,5-0,6 л/га;
- Катадін, КЕ – 0,25 - 0,4 л/га;
- Інстрайкер, КЕ – 0,15-0,25 л/га;
- Райнер, ВП – 0,1- 0,12 кг/га;
- Райнер Стар, РК – 0,1- 0,12 л/га;
До вказаного обробітку доцільно додавати фунгіцидний захист препаратами на основі діючої речовини карбендазим (Агрозим, КС/Голдер Супер, КС 0,5 – 1,0 л/га). Ця діюча речовина ефективна проти тифульозу, білої гнилі, кореневої шийки – «підсушує некрози на рослинах». Також навесні не варто забувати про внесення бору на посівах ріпаку.