• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Препарати НОРОЛАК, БІЛАМІН та ГІБКУЛ для регулювання навантаження і покращення якості плодів яблуні

Препарати НОРОЛАК, БІЛАМІН та ГІБКУЛ для регулювання навантаження і покращення якості плодів яблуні

Плодові дерева в період повного плодоношення постійно закладають надлишкову кількість плодових бруньок. Для прикладу, на 5-6 річному дереві яблуні може бути понад 4 тис. квіток, тобто потенційно може утворитись понад 4 тис. плодів або біля 400 кг яблук з одного дерева (за умови маси одного плоду 100 г). 

У сучасному яблуневому саду на карликових підщепах розміщується біля 3000 дерев на 1 га. За технологією, на другий рік після садіння, на одному дереві можна залишати не більше 30 плодів, на третій - не більше 50, а в подальшому - не більше 100 (цього достатьньо для отримання 30-50 т/га).

На формування та ріст зайвої зав’язі дерево витрачає велику кількість поживних речовин та вологи, що може негативно позначитися на рості, розвитку та якості плодів, які залишаються. Надмірна кількість плодів пригнічує і виснажує дерево, блокує процес диференціації плодових бруньок на наступний рік, що призводить до періодичності плодоношення. Тому регулювання кількості зав’язі на дереві має дуже важливе значення для отримання високих та стабільних врожаїв.

У виробництві застосовують такі способи нормування навантаження урожаєм у різні фази вегетаційного періоду: механічне, хімічне та ручне. У більшості випадків їх поєднують. Отже, проріджування плодових бруньок в інтенсивному садівництві повинно бути щорічним обов'язковим заходом.

Видаляти всю надлишкову кількість зав’язі за один раз доволі ризиковано, тому зазвичай хімічне проріджування проводять у декілька етапів. Найбільш ефективним щодо проріджування зав’язі та покращення якості плодів є використання препаратів на основі 5% 1-нафтилоцтової кислоти та 2% 6-бензиладеніну. Нафтилоцтова кислота має ауксинопобідну дію, а бензиладенін - цитокінінову дію.

  • Першу проріджуючу обробку проводять при обпаданні 80% пелюсток квітів препаратом Норолак, р.к. (д.р. – 1-нафтилоцтова кислота, 5%). Норма витрати препарату становить 0,25-0,3 л/га у залежності від сорту яблук (табл. 1). У такий спосіб провокують обпадання 10-15% зав’язі. Найкращого ефекту досягають за температури повітря +18°С. Вже через 6-7 днів після проведення першої обробки можна по кількості абортованої зав’язі визначитись з необхідністю проведення чергового обприскування гормональними препаратами.
  • Друге обприскування проводять за розміру плодів 8-12 мм. Найкраще для цього застосувати суміш препаратів Норолак, р.к. 0,25-0,3 л/га та Біламін, р.к. (д.р. 6-бензиладенін, 2%) у нормі 3,75-6 л/га. Норма витрати препаратів залежить від конкретного сорту яблук (табл. 1). Застосування гормональних препаратів у цій фазі не має жодного впливу на інтенсивність закладення квіткових бруньок наступного року, а лише корегує розмір та смакові якості плодів.

У сезоні 2020 року кліматичні умови були дуже несприятливими для проведення хімічного проріджування. Низькі температури повітря у квітні призвели до загибелі перших («королівських») бруньок. Прохолодна і волога температура в травні подовжила період цвітіння та негативно вплинула на зав’язування плодів. За таких умов більшість хімічних проріджувачів спрацювали недостатньо. У фермерському господарстві «Інтенсивний сад» Новоархангельського району, Кіровоградської області (керівник Піддубний Віктор) проводили проріджування зав’язі у сортів Фуджі та Голден Делішес за розміру зав’язі 8-10 мм препаратом Біламін, р.к. (д.р. 6-бензиладенін, 2%) з нормою витрати 5,0 л/га. Незважаючи на низькі температури отримали оптимальний ефект по проріджуванню і в результаті плоди гарної товарної якості.

Через два-три тижні після закінчення цвітіння дерева починають закладати квіткові бруньки, які будуть плодоносити наступного року. Відповідно дереву необхідно мати в достатній кількості поживу та вологу, щоб одночасно сформувати плоди й закласти квіткові бруньки. Тому друга обробка препаратами для прорідження зав’язі повинна бути точною, щоб вивільнити енергію для формування плодів та закладання квіткових бруньок під врожай наступного року.

У період між повним цвітінням та початком опадання пелюсток квітки найбільш сприйнятливі до обробок гормональними препаратами. Вони здатні поглинати та транспортувати рістрегулюючі речовини до плодів, які розвиваються. Саме в цей час найдоцільніше починати обробки для збільшення та покращення якості плодів яблуні. Оптимально використовувати для цього препарати на основі 3,6% гіберелової кислоти (GA4+7) у поєднанні з 6-бензиладеніном:

  • Першу обробку для збільшення розміру та покращення якості плодів проводять в період обпадання пелюсток препаратами Гібкул, р.к. (д.р. - гіберелової кислоти (GA4+7), 3,6%) у нормі витрати 0,13 л/га та Біламін (д.р. 6-бензиладенін, 2%) 1,5 л/га;
  • Повторну обробку проводять через 10-12 днів з нормою витрати препарату Гібкул, р.к. 0,1 л/га та Біламін 1 л/га.
  • Заключну обробку проводять ще через 12-14 днів після другої. Норма витрати препаратів така ж як у попередньому внесенні (табл. 2). 

Застосування зазначених технологій дасть можливість отримувати стабільні та високі врожаї яблук відмінної якості.

Таблиця 1. Схема прорідження зав’язі яблуні
Фаза розвитку Препарат Норма витрати, л/га (%)
Гала, Фуджи, Пінова Чемпіон, Джонаголд, Муцу Голден, Лігол
1 80% опадання пелюсток Спрей-Ейд Комплекс 0,6 0,6 0,6
Норолак, р.к. (НОК 5%) 0,3 0,25 0,3
МультиМастр 0,6 0,6 0,6
2 Розмір плоду 10-12 мм Спрей-Ейд Комплекс 0,6 0,6 0,6
Норолак, р.к. (НОК 5%) 0,3 0,25 0,3
Біламін, р.к. (6-БА 2%) 6,0 3,75 4,5
МультиМастр 0,6 0,6 0,6
Таблиця 2. Технологічна схема регулювання розміру та якості плодів яблуні
Фаза розвитку Черговість Препарат Норма витрати, л/га
Опадання пелюсток 1 Спрей-Ейд 0,3
2 Премиант Омега 1
3 Біламін 1,5
4 Гібкул 0,13
5 МультиМастр 0,4
Через 10-12 днів 1 Спрей-Ейд 0,3
2 Премиант Омега 1
3 Біламін 1
4 Гібкул 0,1
5 МультиМастр 0,4
Через 12-14 днів 1 Спрей-Ейд 0,3
2 Премиант Омега 1
3 Біламін 1
3 Гібкул 0,1
4 МультиМастр 0,4

Менеджер з розвитку продуктів «ЕРІДОН»
СВЕРІДА Віктор Михайлович |
(050)-357-03-88

Менеджер з агрономічних питань у садівництві «ЕРІДОН»
ОСАДЧИЙ Володимир Олександрович | 
(066)-222-67-63

Де придбати?