• Агроінфо
 • Новини
 • Польовий семінар CROPSTAGE на Черкащині: озимі ріпак і пшениця — у полі та онлайн

Польовий семінар CROPSTAGE на Черкащині: озимі ріпак і пшениця — у полі та онлайн

Команда superagronom.com відвідала один із польових заходів «Ерідон» на Черкащині. Пропонуємо ознайомитися з цим матеріалом, щоб дізнатися більше про CROPSTAGE.

Рекомендуючи сільгоспвиробникам той чи інший продукт, варто дати можливість побачити й переконатися, як насправді він працює у відповідних умовах. Саме це є метою проєкту CROPSTAGE. Це мережа демо-полів, що розміщені в господарствах групи компанії у різних регіонах, у яких на виробничих площах також застосовуються продукти, які компанія пропонує своїм клієнтам.

Прикметно, що детально знайомитись із станом демонстраційних посівів можна як безпосередньо відвідуючи Дні поля, так і слідкуючи за проведеними агротехнічними заходами у кожен важливий період вегетації онлайн. Для цього фахівці компанії розробили під усі локації CROPSTAGE та кожну культуру окрему сторінку на сайті проєкту, розміщуючи звіти, зокрема й фото-відео, безпосередньо «з полів» зі своїми висновками та рекомендаціями.

«На сьогодні у групи компаній «Ерідон» в обробітку є 55 тис. га землі. Минулого року, домовившись із нашими господарствами на місцях, ми — Відділ технологічної підтримки, створили мережу демонстраційних полігонів під назвою CROPSTAGE. Тут плануємо показувати загальну технологію нашої компанії із застосуванням ексклюзивних продуктів, а також наші підходи до рекомендацій, починаючи від обробітку ґрунту, живлення, вибору насіннєвого матеріалу, захисту і до збирання урожаю», — розповів Євген Черненко, заступник керівника відділу технологічної підтримки компанії «Ерідон».

Учасники CROPSTAGE оглядають демо-ділянки ріпаку озимого

За його словами, довіра до продуктів з боку агровиробників формується, зокрема, з наочного досвіду авторитетних, високотехнологічних підприємств безпосередньо на місцях. Тому й відчутний інтерес до CROPSTAGE з боку навколишніх фермерів. У чому ми переконалися, відвідавши одну із зустрічей, яка відбулась на базі ДП «Агрофірма «Іскра», що в Золотоніському районі на Черкащині.

Підприємство має в обробітку 7200 га землі, вирощуючи кукурудзу (2400 га, з них 120 силосної), соняшник (2000 га), ріпак (700 га), пшеницю (600 га), багаторічні трави (займаються також тваринництвом). Крім того, за словами головного агронома господарства Олега Демчинського, тут відведено 1000 га під ділянки гібридизації соняшнику та кукурудзи, які вирощують на поливі. Він додає, що на значній частині виробничих посівів застосовано таку саму технологію, як і на демо-ділянках CROPSTAGE.

Олег Демчинський, головний агроном ДП «Агрофірма «Іскра»

Як розповів Олександр Мороз, менеджер за агрономічних питань відділу технічної підтримки компанії «Ерідон», на демо-полі площею 10,4 га висіяно 12 гібридів озимого ріпаку, з них 8 — від DSV, 3 — від LG Seeds, 1 — від Bayer.

Зокрема:

 • ДОМІНАТОР — середньоранній гібрид, у якому поєднана генетична стійкість до фомозу (за рахунок нового гену Rlm S) та стійкість до жовтого вірусу турнепсу (TuYV). Особливістю гібриду є адаптивність до зон вирощування і пластичність у термінах посіву.

 • ДАЛТОН — середньопізній гібрид, зимо- та посухостійкий, з високою стійкістю до фомозу.

 • ТЕМПТЕЙШН — середньостиглий гібрид, з високою стійкістю до вилягання, основних хвороб та жовтого вірусу турнепсу.

 • БЕАТРІКС КЛ — новинка на українському ринку, середньостиглий, комбінує високу врожайність та набір генетичних стійкостей до жовтого вірусу турнепсу, фомозу та стійкість до розтріскування стручків. Придатний до вирощування за системою Clearfield®.

 • МАТРІКС КЛ — також новинка, середньостиглий, придатний до вирощування за системою Clearfield®. Має генетичну стійкість до жовтого вірусу турнепсу та до розтріскування стручків.

Попередником на полі була озима пшениця, обробіток ґрунту — дискування у 2 сліди. Ріпак посіяли 25 серпня, глибина висіву 4 см. При сівбі вносили Росаферт NPK 8-24-24 у нормі 100 кг/га.

Як зазначив Олександр Мороз, сходи отримали на 8-й день. Вони були трохи «рвані», бо на момент посіву не було достатньо вологи у ґрунті.

«А далі знову почалися складнощі. Десь на 10-й день від появи сходів різко підвищилась активність совки, надмірна кількість якої становила загрозу посівам, а точніше отриманню сходів. Це явище спостерігалось по багатьох районах. Тож ми оперативно стали «боротись». Упродовж 8 днів через кожні 2 дні вносили Кіллітоп, КЕ (хлорпірифос, 500 г/л + циперметрин, 50 г/л) по 2 л/га наніч. Таке рішення було прийнято з огляду наявної проблеми. Потім, під час обстеження полів, знаходили місця, де на квадратний метр по 10 і більше особин уже неживих гусениць совки», — розповів фахівець.

Олександр Мороз, менеджер за агрономічних питань відділу технічної підтримки компанії «Ерідон»

Як підкреслив при цьому Євген Черненко, препарат Кіллітоп, КЕ від IFAGRI фахівці компанії «Ерідон» рекомендують застосовувати лише восени та за ранньовесняного відновлення вегетації на промислових посівах. Оскільки більшість вирощеного урожаю ріпаку йде на експорт, компанія проводить аналіз на залишки пестицидів, а саме хлорпірифосу, в зерні. У жодних пробах, при зазначених технологіях внесення, хлорпірифосу виявлено не було.

Євген Черненко, заступник керівника відділу технологічної підтримки компанії «Ерідон»

Через накопичення згаданих негативних факторів (посуха, совка тощо) із висіяних 480 тис. насінин/га зрештою залишилося сходів 220-250 тис./га. Фахівці компанії «Ерідон» спільно з представниками ДСВ ретельно обстежили поле, оцінили стан і вирішили, що варто їх залишити і застосувати всі можливі інструменти, аби отримати все-таки бажаний результат.

Зокрема, з урахуванням злакового попередника, внесли гербіцид Клетстар, КЕ (клетодим, 120 г/л). Перед тим, ще до появи сходів, було внесено ґрунтові гербіциди Тайгедер, КЕ та Бустер Фаст, КЕ з МультиМастр ПАР 0,5 л/га.

Євген Черненко окремо зупинився на ад’юванті МультиМастр ПАР. Він зазначив, що для ґрунтових схем 0,5 л/га — перевірена та оптимальна норма, щоб не було промивання, інтоксикації і водночас дія ґрунтового екрану була пролонгованою. До того ж, стверджує експерт, враховуючи досвід останніх років щодо літніх високих температур, якщо на продукті вказана максимальна температура для внесення, скажімо, 25 °С, то з МультиМастр сміливо можна вносити його і за температури 26-27 °С.

Також була досить інтенсивною схема інсектицидного захисту, в тому числі після відновлення весняної вегетації, адже умови для перезимівлі шкідників цьогоріч склалися досить сприятливі.

300 кг/га КАСу, внесені по мерзлоталому ґрунту, забезпечили добре відновлення вегетації. При цьому доступність азоту підвищили завдяки додаванню до бакової суміші Thio-Sul® (розчин тіосульфату амонію NS 12-26), одночасно забезпечивши ріпак сіркою.

А добриво Міллерплекс, на основі екстракту водоростей Ascophyllum nodosum, внесене у фазу 4-6 листків у нормі 0,6 л/га, забезпечило закладання бруньок і наростання листкової маси.

Повну технологічну схему див. у таблиці.

Система живлення та захисту озимого ріпаку на CROPSTAGE в Агрофірмі «Іскра» на Черкащині

ФАЗА ВНЕСЕННЯ НАЗВА ПРЕПАРАТУ НОРМА ВНЕСЕННЯ Л,КГ/ГА
ЗБИРАННЯ ПОПЕРЕДНИКА ОЗИМА ПШЕНИЦЯ
ПІДГОТОВКА  ҐРУНТУ ДИСКУВАННЯ * 2/ ПРЯМА СІВБА
ПОСІВ  3-4 СМ
ДОБРИВО  РОСАФЕРТ NPK 8-24-24 100
ДО ПОЯВИ СХОДІВ ТАЙГЕДЕР, КЕ 2,5
БУСТЕР ФАСТ, КЕ 0,2
МУЛЬТИМАСТР ПАР 0,5
КОНТРОЛЬ ПАДАЛИЦІ ЗЛАКОВИХ КЛЕТСТАР, КС 1,5
4-6 ЛИСТКІВ БУКАТ 500, КС 0,3
ЕВАНС, КЕ 0,2
РОЗАЛІК (В) 1,0
МІЛЛЕРПЛЕКС, Р 0,6
8-10 ЛИСТКІВ РОЗАЛІК (В) 1,0
РЕТАЦЕЛ 720, РК 1,0
ПІДЖИВЛЕННЯ МТҐ КАС 32 300
ТІОСУЛЬФАТ АМОНІЮ
(THIO-SUL NS 12-26)
60
РОЗЕТКА ЛИСТКІВ
 ВВВ ВІД + 5 °С
БУКАТ 500, КС 1,0
КIЛЛІТОП, КЕ 0,6
РОЗАЛІК (В) 1,0
МІЛЛЕРПЛЕКС, Р 0,6
БЛЕКДЖЕК, КС 1,0
ЗЕЛЕНИЙ БУТОН  АЗОЦИПЕР НЕО, КС 1,0
РОЗАЛІК (В) 0,8
ІНСТРАЙКЕР, КЕ 0,2
МУЛЬТИМАСТР ПАР 0,15
ЦВІТІННЯ РАЙНЕР СТАР, РК 0,15
МУЛЬТИМАСТР ПАР 0,15
УТВОРЕННЯ СТРУЧКІВ БУКАТ 500, КС 0,4
СПРЕЙ-ЕЙД КОМПЛЕКС 0,2
ДОЗРІВАННЯ ПРЕМИАНТ ДЕЛЬТА-Са 2,5
ВАПОР ГАРД 0,5

На момент наших відвідин CROPSTAGE в «Іскрі» посіви ріпаку перебували в досить непоганому стані. Принаймні, як оцінив потенційний урожай Олександр Коваленко, менеджер з розвитку продуктів «ДСВ-Україна», 3 і більше т/га і навіть до 4 т/га на цьому демо-полі цілком реально отримати.

Олександр Коваленко, менеджер з розвитку продуктів «ДСВ-Україна»

Слідкувати за подальшим розвитком посівів демо-поля озимого ріпаку в Агрофірмі «Іскра» можна на онлайн-огляді

До слова, учасники зустрічі мали змогу побачити й оцінити не лише демо-посіви. Господарі підприємства також показали виробничі посіви ріпаку, на яких було застосовано такі самі технологічні схеми, як і на демонстраційних. Змогли переконатись, що стан рослин на промислових посівах у цілому не відрізняється.

Ділянки озимої пшениці та ячменю

Наступна локація — демо-посіви озимих пшениці та ячменю. Тут на 10 га посіяно 14 сортів озимої пшениці та 5 сортів озимого ячменю.

Зокрема, озима пшениця:

 • АСОРІ — низькорослий сорт, стійкий до вилягання та осипання зерна.

 • МЕМОРІ — середньоранній високоврожайний сорт, з гарною зимостійкістю та стійкістю до основних хвороб.

 • ФУТУРУМ — середньоранній сорт, поєднує високу врожайність і при цьому невибагливість до умов вирощування.

 • НОРДІКА — високоврожайний сорт зі стійкістю до мінусових температур, підходить до вирощування в зонах недостатнього зволоження.

 • АСПЕКТ — ранньостиглий сорт з хорошими хлібопекарськими якостями, характеризується гарною зимостійкістю та стійкістю до основних хвороб.

Серед сортів озимого ячменю:

 • ІЗОЦЕЛЬ — ранньостиглий, із відмінною стійкістю до вилягання та хвороб, хорошою зимо- та морозостійкістю, а також генетично сформованою високою врожайністю.

 • КАРМІНА — один з кращих для вирощування в складних умовах, ранньостиглий, з високими показниками врожайності. Посухостійкий, перевершує всі сорти при вирощуванні на легких ґрунтах.

«Це один із небагатьох ранньостиглих сортів озимого ячменю, які на сьогодні наявні в Україні. Цей сорт був зареєстрований в Україні австрійською селекційною компанією «Заатбау» три роки тому, бо для ринку України був потрібен саме продуктивний сорт з ранньостиглими ознаками. Карміна дуже потужний сорт за потенціалом урожайності, його в Україні вирощують третій сезон і він вже став досить популярним особливо в південно-східних областях. При цьому він добре витримує заморозки, що теж дуже важливо», — розповів керівник відділу насіння зернових та технічних культур компанії «Ерідон».

ДЕЛІКАТЕССЕ — середньоранній дворядний сорт озимого ячменю, завдяки спрямованій на підвищену врожайність селекції формує крупну, вирівняну зернівку великої маси. Має високу зимостійкість, відмінну стійкість до хвороб та хороші параметри солодування.

За словами Олександра Мороза, менеджера за агрономічних питань відділу технічної підтримки компанії «Ерідон», попередником на демо-полі зернових був озимий ріпак, з обробітку ґрунту провели так само два дискування, сіяли зернові на глибину 3-4 см, при посіві було внесено добриво Росаферт NPK 8-24-24 у нормі 100 кг/га. Насіння обробили комплексом протруйників — інсектицидів, фунгіцидів та біостимуляторів. Це Спайдер, КС, Інітер 600, ТН, Розалік (Zn, P, N, S), Ерайз, Р, Блекджек, КС.

В зиму посіви заходили слабкими, адже строки сівби були дещо затягнутими — демо-ділянки вдалося засіяти аж 14 жовтня. Через що температурний режим не дав змоги рослинам зайти в зиму достатньо розкущеними. Деякі рослини як пшениці, так і ячменю заходили у фазі 1-2 листочки. Відповідно навесні посіви добре підживили, вносивши по мерзлоталому ґрунту 200 кг/га КАС-32 в баковій суміші з Thio-Sul® (розчин тіосульфату амонію NS 12-26).

«Цей рік був дуже складний щодо погодних умов. Весна була рання, але при цьому з великою кількістю опадів. У квітні випало близько 140 мм, що вище норми для нашого регіону. Тому по фазах пшениці переростали, заходити з обробками було складно, у потрібні терміни ми не встигали. Тож довелося вносити певні зміни в раніше заплановані схеми. Наприклад, додали гербіцид Дуофайт, ВГ (флорасулам, 180 г/кг + трибенурон - метил, 500 г/кг). Оскільки попередником на полі був ріпак, то за таких сприятливих умов навесні рясно зійшла падалиця. Препарат прекрасно спрацював, адже він працює і за низьких температур, його можна застосовувати починаючи від 5-7 °С», — розповів Олександр Мороз.

Озима пшениця на CROPSTAGE

Зі свого боку, Євген Черненко наголосив, що для захисту посівів приймались іще певні оперативні рішення. Зокрема, зазвичай обробки стробілуринвмісними продуктами роблять по прапорцевому листку. Але ці діючі речовини «люблять» вологу й «не люблять» сонце, а точніше вони можуть палити прапорцевий листок за надмірно високої температури з надмірною сонячною інсоляцією. Тож було вирішено, що оптимальніше внести фунгіцид Азоципер Нео, КС (азоксистробін 200 г/л + ципроконазол 80 г/л) на помірних температурах у фазу виходу в трубку, в баковій суміші з інсектицидом та мікродобривом. Як виявилося, рішення було правильним.

Натомість по прапорцевому листку внесли фунгіцид Скайвей® Xpro, КЕ спрямований передусім проти гельмінтоспоріозу, або сітчастої плямистості на ячмені та піренофорозу на пшениці.

«Препарат містить три діючі речовини — протіоконазол, 100 г/л + біксафен, 75 г/л + тебуконазол, 100 г/л. Завдяки чому ним можна закрити цілий комплекс проблем. Окрім згаданої сітчастої плямистості, також і жовту плямистість (піренофороз). Ця хвороба тут досить добре почувається, адже має термостабільний ефект, бо збудник прийшов до нас із терен Кавказу. Тому коли інші фітопатогени пригнічуються, знижують свою агресивність десь за температури 26-28 °С, піренофора витримує аж до 32 °С. Нерідко буває під час обстежень посівів бачимо щось схоже на нестачу поживних елементів, при тому, що посіви ними не обділені. А насправді то прояв піренофорозу», — пояснив експерт.

І додав при цьому, що внесенням тебуконазолу по прапорцевому листку не варто обмежуватись для боротьби з фузаріозом. Бо якщо інфекційний фон присутній, то подальші погодні умови, зокрема вітри, зрештою піднімуть мікроконідії й рознесуть їх, заразивши рослини, а на виході потім постане питання — чому отримали щупле зерно та зниження врожайності. Тож фахівці компанії радять проводити обов’язкове внесення під час цвітіння, для прикладу Букат 500, КС 0,5 л/га додаючи до бакової суміші органосилікон Сіліксан 106 та згаданий Мультимастр, для найкращого покриття колосу. Також за необхідності ще одну фунгіцидну обробку під час цвітіння, з огляду розуміння наявної інфекції, препаратами Букат 500, КС + Мегнер, КС (тіофанат-метил, 500 г/л) + Вето 250, КЕ додаючи згадані ад’юванти. Мегнер, КС впливає на продукти життєдіяльності фузаріїв, а саме на токсини.

Система живлення та захисту озимої пшениці на CROPSTAGE в Агрофірмі «Іскра» на Черкащині

ФАЗА ВНЕСЕННЯ НАЗВА ПРЕПАРАТУ НОРМА ВНЕСЕННЯ Л,КГ/ГА
ЗБИРАННЯ ПОПЕРЕДНИКА ОЗИМИЙ РІПАК  
ПІДГОТОВКА  ҐРУНТУ ДИСКУВАННЯ * 2/ ПРЯМА СІВБА  
ПОСІВ  3-4 СМ  
ДОБРИВО  РОСАФЕРТ NPK 8-24-24 100
ОБРОБКА НАСІННЯ СПАЙДЕР, КС 1,25
ІНІТЕР  600, ТН 0,7
РОЗАЛІК (Zn, P, N, S) 1,0
ЕРАЙЗ, Р 1,0
БЛЕКДЖЕК, КС 1,0
2-3 ЛИСТКА ГРЕЙНУРОН, ВГ 0,025
ТЕНЕРІС 90, ВР 0,2
ПІДЖИВЛЕННЯ МТҐ КАС-32 200
ТІОСУЛЬФАТ АМОНІЮ
(THIO-SUL NS 12-26)
20
КУЩЕННЯ РОЗАЛІК (РК+МЕ) 2,0
БЛЕКДЖЕК, КС 1,0
ДУОФАЙТ, ВГ 0,025
ТЕНЕРІС 90, ВР 0,2
ВИХІД У ТРУБКУ АЗОЦИПЕР НЕО, КС 0,75
ІНСТРАЙКЕР, КЕ 0,25
РОЗАЛІК (Mg, Mn, S ,N) 0,6
МУЛЬТИМАСТР ПАР 0,12
ПРАПОРЦЕВИЙ ЛИСТОК СКАЙВЕЙ Xpro, КЕ 1,25
ЕКВІЛІБРІУМ, Р 1,0
ЦВІТІННЯ БУКАТ 500, КС 0,5
МЕГНЕР, КС 1,0
ІНСТРАЙКЕР, КЕ 0,2
МУЛЬТИМАСТР ПАР 0,12

За словами Олександра Мороза, така технологія вирощування гарно спрацювала і на пшениці, і на ячмені. Посіви чисті, здорові, йдуть на добру врожайність.

Слідкувати онлайн за демо-ділянками озимої пшениці можна тут

Оцінили продемонстровані технології й відвідувачі, більшість із яких місцеві, черкаські аграрії.

Наприклад, Олександр Балабуха, керівник ПП «Гельмязів. Агротех», співпрацює з компанією «Ерідон» уже багато років. Використовує як насіння, так і добрива й пестициди. Розповів нам декілька історій, як виручали його фахівці компанії, коли потрібно було оперативно діяти, та як взаємна довіра допомагає в різних ситуаціях. При тому, що господарство пана Олександра невелике — обробляє 150 га землі. Вирощують кукурудзу, соняшник, сою. Також у сівозміні була й озима пшениця, але минулоріч через відтерміновану весняну посівну і пізнє збирання врожаїв запізнилися з сівбою пшениці, тому під цей сезон зернову не вирощували. Але планують під урожай-2024, і якраз відвідування CROPSTAGE дасть інформацію для прийняття рішень.

Олександр Балабуха, керівник ПП «Гельмязів. Агротех»

Тим більше, що підприємство має добрий досвід з комплексної співпраці з «Ерідон» по пшениці.

«У 2020 році я взяв у них пшеницю та всі засоби захисту під неї й розрахувався з урожаю в 2021 році. А зараз у їхньому портфелі є лінійка пестицидів та добрив бренду IFAGRI — дуже хороші продукти. Ми ними користуємось на всіх культурах, працюють ефективно і при цьому економічно вигідні, якісні й доступні. Проколів не було», — зауважив Олександр Балабуха.

Аграрій наголосив також, що сьогодні, в нелегкі часи, активізувалися недобросовісні «підприємці», які на тлі нестачі коштів у сільгоспвиробників «впарюють» фальсифіковану продукцію. І в нього вже є знайомі колеги, які постраждали від них. Тому співпраця з надійним постачальником, який гарантує якість, — єдино можливий варіант.

Так само давня історія взаємин з компанією «Ерідон» і у ПСП «Вищеверещаківське». Як зазначив керівник підприємства Дмитро Скічко, саме завдяки тісній різнобічній співпраці господарство почало розвиватись та отримувати достойні результати.

Ідея CROPSTAGE близька і самому панові Дмитру. Адже, за його словами, з одного боку, безпосереднє «знайомство» з тим, як поводяться сорти/гібриди в конкретному регіоні та як спрацьовують технологічні схеми і препарати — важливий аспект. А з другого — фіксація усіх процесів на посівах і можливість перегляду їх у ретроспективі близькі і йому самому. Адже вже років з 4 аграрій і сам фотографує і збирає базу таких зображень зі своїх полів для аналізу, порівняння і враховування при формуванні власних технологій вирощування.

Дмитро Скічко, ПСП «Вищеверещаківське»

Хоч ПСП «Вищеверещаківське» розташоване у Кіровоградській області, але фактично на межі з Черкаською, кліматичні умови тут однакові. Вирощують, зокрема й деякі з тих сортів пшениці, що представлені тут на демо-полях. Цікаво керівнику господарства було побачити й новинки. Шукає передусім ті продукти, які забезпечать потім на виробничих посівах зерно борошномельної якості.

Такі зустрічі та обмін думками на користь обом сторонам. Адже «Ерідон» чутливо реагує на запити клієнтів та їхні потреби.

«Ми повинні бачити та розуміти проблеми сільськогосподарського сезону безпосередньо в полях кожного регіону, а не просто на рівні розмов із господарниками. На Черкащині, на базі CROPSTAGE нашого господарства «Іскра», ми проводимо значну кількість випробувань технологій живлення та захисту культур. Завдяки тому, що ділянка розміщена в типових умовах для нашого регіону, вона добре ілюструє, як поводять себе сорти/гібриди та як працюють препарати. Як менеджери, так і самі господарники часто відвідують демо-поле, аналізують і надалі більш усвідомлено впроваджують продемонстровані  технології та наші рекомендації. На базі проведених випробувань ми краще розуміємо ринок, що дає можливість правильно підготувати необхідний ресурс для наступних сезонів», — наголосив Ігор Копаниця, директор Черкаського підрозділу компанії «Ерідон».

Ігор Копаниця, директор Черкаського підрозділу компанії «Ерідон»

Джерело: Superagronom.com 

11 ms. PHP memory: 2097152 (624064)