CROPSTAGE у ТОВ «Україна»: насіння, поради з вирощування і захисту пшениці та ріпаку
Дата публікації: 2 серпня 2023
Переглянуло: 94 осiб
Із Черкащини на Тернопільщину. Після польового семінару у ДП «Агрофірма «Іскра», журналісти superagronom.com відвідали ще один заход «Ерідон» у ТОВ «Україна» (с. Скорики, Тернопільська обл.). Запрошуємо переглянути цю статтю, щоб дізнатися більше про CROPSTAGE і насіння озимих культур.
Вибрати сорт озимої пшениці чи гібрид озимого ріпаку під умови вашого господарства, розібратися в технології вирощування і підібрати систему удобрення та ЗЗР — все це можливо на польовому семінарі CROPSTAGE, який вже другий рік поспіль проводить компанія «Ерідон». А цього разу ще й побачити, де відбувається доробка насіння, яке купують українські аграрії.
«CROPSTAGE — це локація, на якій ми прагнемо поділитися з аграріями нашими надбаннями і досвідом. «Ерідон» — не просто дистриб’ютор, ми маємо власне виробництво і можемо забезпечити технологічний супровід, підтримку. Ми очікуємо, що тут наші клієнти знайдуть відповіді на свої питання, а можливо і нам щось підкажуть зі свого досвіду. Мета події — це обмін досвідом і вміннями», — розповів Павло Онищук, керівник відділу по роботі з агрохолдингами компанії «Ерідон».
Павло Онищук, керівник відділу по роботі з агрохолдингами компанії «Ерідон»
28 червня CROPSTAGE відбувся на Тернопільщині на полях господарства ТОВ «Україна», куди приїхали аграрії з Київської, Волинської, Івано-Франківської, Рівненської, Хмельницької, Закарпатської, Львівської, Чернівецької областей і звісно ж із самої Тернопільщини.
Співпраця з господарством «Україна» триває вже понад 20 років. Саме ж господарство в «Ерідон» називають одним з найкращих прикладів господарювання. І з цим важко сперечатися, адже земельний банк господарства з 1,7 тис. га виріс до 15 тис. га. Мають власний елеватор 100-тисячник, розвинене тваринництво на 4,5 тис. голів ВРХ, садівництво і насінництво. На цьому власник ТОВ «Україна» Олег Крижовачук не зупиняється. Продовжує розвивати тваринництво і прагне досягти 7-тисячного поголів’я ВРХ, щоб продавати 100 т молока в день і 1000 нетелів на рік.
«Відколи Ерідон прийшов на терени Тернопільській області, практично всі засоби захисту рослин, насіння і мінеральні добрива ми купуємо в них. Тепер, відколи ми побудували насіннєвий завод, наше насіння (зернових та бобових) купує «Ерідон». За період з липня 2022 року по травень 2023-го через наш насіннєвий завод пройшло 30 тис. т насіння», — розповів Олег Крижовачук.
Насіннєвий завод в ТОВ «Україна»
Специфіка року в Західному регіоні
Як і всюди по Україні, сезон-2023 у західних областях відзначився затримкою посівної через затяжні дощі. У зв’язку з цим та подекуди через неясність щодо сівозміни, перед «Ерідон» як компанією-дистриб’ютором постало завдання швидко забезпечити господарства необхідним насінням і засобами захисту.
- Високий попит на експрес-соняшник та сою.
«Господарства, які не йдуть в Раундап Реді програми, а хочуть сіяти класичну сою, дійсно зіткнулися з проблемою, тому що якісних сортів на ринку небагато. Наприклад, ми насіння сої продали за місяць до посівної», — прокоментував Павло Онищук.
- Дисбаланс цін.
Менеджер з агрономічних питань відділу технологічної підтримки компанії «Ерідон» у Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях Юрій Каній відмітив, куди більшою проблемою є дисбаланс цін, зокрема, на мінеральні добрива і продукцію. Ціни на пшеницю, ріпак чи соняшник не відповідають світовим ринковим цінам.
«Труднощі були взимку, коли прийшов час для закупівлі мінеральних добрив. Аграрії економили. Вплинула також незрозуміла ситуація щодо перспектив продажу врожаю в сезоні-2023. Водночас, очікувані прогнози по вологості взимку і навесні справдилися, що може спрацювати на підвищення врожайності до 30%», — каже він.
Юрій Каній, менеджер з агрономічних питань відділу технологічної підтримки компанії «Ерідон» у Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях
- Холодна весна обмежувала аграріїв у часі по внесенню ЗЗР.
Температури для розвитку рослин навесні були задовільними, але ніяк не для обприскування. У зв’язку з цим на CROPSTAGE підбирали препарати, які дозволяли нівелювати негативні ризики погоди. Особливо це стосувалося гербіцидних обробок, адже багатокомпонентні бакові суміші здебільшого «підпалювали» пшеницю через холодові стреси. Відтак стандартну схему гербіцидних внесень потрібно було розділяти і робити додаткові внесення, щоб зменшити опіки, ризик яких збільшується при обробці у період зниження температур. У цій ситуації м’яко та дуже ефективно спрацювала гербіцидна обробка препаратом Дуофайт, ВГ, який ми внесли разом з ад’ювантом Тенеріс 90 і мікродобривом Розалік (Mg, Mn, S, N). Останній забезпечив підсилення фотосинтезу у стресових умовах.
Після цього проблеми не закінчилися, адже надмірні опади у період цвітіння активізували розвиток хвороб колосу, тож потрібно було подбати і про пізній фунгіцидний захист. Композиції фунгіцидів складалися з препарату Букат 500, КС (тебуконазол, 500 г/л), як основного препарату проти фузаріозу, який у цьому році активно розвивався через надмірну вологу, згодом для посилення контролю септоріозу додали вето — Вето 250, КЕ (пропіконазол, 250 г/л) і Мегнер, КС (тіофанат-метил, 500 г/л). Останній виступає у ролі фунгіциду з протидією мікотоксинам, які сильно розвиваються вже при зберіганні зерна.
У ТОВ «Україна» проти хвороб колосу фунгіцидами відпрацювали двічі. Юрій Каній каже, що на Тернопільщині це як закон: якщо є волога в період цвітіння пшениці, фунгіцидами потрібно працювати два рази. Тобто, через 5-8 діб обробка повторювалася. Загальна схема передбачає застосування тебуконазолу у комбінації з вищезгаданими фунгіцидами, а вдруге тебуконазол можна застосувати «чистим», щоб не здорожчувати схему та при цьому захистити посіви від фузаріозу.
- Затримка з підживленням через опади та хвороби рослин на Львівщині.
Не дуже добре для озимих склалася весна на Львівщині. Через часті опади вчасно підживити посіви було нереально. На додачу — підтоплення полів і розвиток хвороб.
Розвиток хвороб на пшениці озимій
Менеджер агрономічних питань відділу технологічної підтримки «Ерідон» у Львівській області, Дмитро Мороз, відмічав на озимому ячмені прояв плямистостей, на пшеницях теж — септоріоз, рідше піренофороз. Після 31-ї фази виникла потреба проводити захисні заходи.
Краще склалися умови для озимого ріпаку, які сприяли його галуженню.
«Якщо 50% рослин вийшло із зими у фазі до 4 листків, розраховувати і очікувати на врожайність понад 3,5 т/га не варто. При наявності 80% рослин у фазі більше 4-х листків, орієнтовно можна розраховувати більше, ніж 4 т/га», — пояснив Дмитро Мороз.
Дмитро Мороз, менеджер з агрономічних питань відділу технологічної підтримки «Ерідон» у Львівській області
- Наступ лободи білої та ріпакового квіткоїда на Хмельниччині.
На Хмельниччині цього року були проблеми з бур'янами і ріпаковим квіткоїдом, розповів менеджер з агрономічних питань відділу технологічної підтримки «Ерідон» у Хмельницькій та Чернівецькій областях Василь Паляниця. Поля цукрових буряків атакувала лобода біла, а погодні умови їй сприяли. Ріпаки намагався захопити квіткоїд. І в цьому випадку низькі температури після обробки посівів “зіграли на лапку” шкіднику, нівелюючи стоп-ефект інсектицидів.
«Доводилося або збільшувати норми, або додавати ад’юванти, придумувати різні комбінації інсектицидів, щоб спрацювало. Власне з цими питаннями до нас цьогоріч зверталися клієнти в області. Застосовували ацетаміприд — Райнер, ВП або Райнер Стар, РК, далі суміші ацетаміприду і тіаклоприду у комбінації з ПАР МультиМастр, який забезпечує пролонговану дію, захист від ультрафіолету, утримання робочого розчину та ін. Щодо захисту цукрових буряків від лободи білої, то, через обмежену кількість діючих речовин на культурі, з урахуванням фаз розвитку культури, бур'янів та погодних умов, доводилося також визначатися з нормами і ад’ювантами. Цього року аграрії дещо збільшили норми гербіцидів бетанальної групи, наприклад, ми у схемах використали Целмітрон, КС (метамітрон) і ад’ювант-проникач Агрострада, які допомагли вирішити питан», — поділився Василь Паляниця.
Василь Паляниця, менеджер з агрономічних питань відділу технологічної підтримки «Ерідон» у Хмельницькій та Чернівецькій областях
Технології вирощування і системи захисту представлених сортів і гібридів максимальні та передбачають превентивні заходи, щоб не допустити ні зараження збудниками хвороб, ні масового заселення шкідниками.
Варто відмітити, що в асортименті засобів захисту рослин «Ерідон» є лінійка препаратів бренду IFAGRI. Лінійку підбирають зважаючи на те, що дозволено в країнах ЄС. Фахівці компанії допомагають клієнтам підбирати діючі речовини і комбінувати їх в різних схемах.
Актуальні продукти в сезоні-2023: запити аграріїв
На посівах CROPSTAGE у ТОВ «Україна» аграрії мали змогу познайомитися з новинками цього року, які тільки надійшли на реєстрацію, — сортом озимої пшениці Револьвер від данської селекційної компанії Sejet та гібридом озимого ріпаку Дактарі від компанії ДСВ.
Крім новинок, були представлені сорти озимої пшениці Балітус, Асорі, Меморі, Футурум і Нордіка та гібриди ріпаку Темптейшн, Домінатор, Далтон, Абсолют. А також бестселлери серед пшениць - Артіст та Патрас.
Керівник відділу зернових і технічних культур «Ерідон», Ігор Бриковець, розповів особливості кожного представленого сорту на полі. Ми дізналися, що безостий сорт озимої пшениці Балітус потребує невисоких норм висіву, в оптимальні строки достатньо висіяти 3,5 млн насінин/га. При запізненні зі строками норму рекомендують збільшувати до 4-4,5 млн шт./га. Крім того, для отримання максимального коефіцієнту кущення, глибина загортання повинна бути не нижче 3 см, як це прийнято в ЄС.
Сорт озимої пшениці Балітус
Сорт озимої пшениці Асорі від французької селекційної компанії Secobra є унікальним, адже містить в своєму складі ген жита і на вигляд його стебла мають схожий колір як у жита. За продовольчими якостями відноситься до проміжної групи між А та Е (між сильною та цінною і є поліпшувачем для борошна). Сіяти його варто на глибину 3 см в нормі 3,3 млн насінин/га за оптимальних строків.
«На сорті Асорі можна поставити рекорд, якщо дотримуватися оптимальних термінів сівби 15-20 вересня. Можна сіяти і раніше. Потрібно, щоб було 45 діб вегетації восени. Асорі характеризується не довжиною колоса, а шириною. Це важливо в умовах, коли пшениця не встигає сформувати 5 листочків перед заходом в зиму. А саме на 5-му листочку формується довжина колоса. Це той час, коли потрібно підживлювати пшеницю 20-35 кг д.р. азоту навесні. І ось, якщо пшениця увійшла в зиму, не сформувавши 5 листочків, довжина колосу буде меншою. Тоді як Асорі витягне врожайність за рахунок ширини колоса», — додав Юрій Каній.
Сорт озимої пшениці Асорі
Середньоранній сорт озимої пшениці Футурум із потенційною врожайністю 12 т/га — низькорослий (до 80-82 см), що добре для умов вирощування, де є нестача вологи. Сорт Меморі, (який є однією з батьківських форм Асорі), має потенціал 10 т/га та формує 14 колосових члеників, за оптимальних строків для західної частини України — терміни сівби 15-20 вересня, норму висіву не більше 3,5 млн насінин/га.
Сорт озимої пшениці Меморі
Меморі є улюбленим сортом Олега Крижовачука, оскільки стабільно забезпечує врожайність на рівні 10 т/га в умовах ТОВ Україна.
Середньостиглий сорт Патрас характеризується високою стійкістю до снігової плісняви і борошнистої роси, маса 1000 зерен 48 г, норма висіву 3,3 млн насінин/га, за пізньої сівби 3,8 млн насінин/га. Середньостиглий сорт Продуцент має широкий прапорцевий лист та є дещо пізнішим за решту сортів у групі стиглості, втім приємно вражає продуктивністю, тому фахівці радять мати його хоча б на рівні 6-8% у структурі пшениць.
Гібрид озимого ріпаку Дайнемік адаптований для ранньої сівби, має ген стійкості до фомозу RLM7, посухостійкий. Цим же геном стійкості наділений гібрид Домінатор. Він посухостійкий і високоврожайний у будь-якій зоні України, стійкий до вірусу пожовтіння турнепсу. Середньостиглий гібрид Темптейшн має швидкий весняний старт, швидкі цвітіння і налив. Посухостійкий, має стійкість до розтріскування. Середньопізній гібрид Далтон високорослий, має потужну кореневу систему, виняткову стресостійкість, має ознаку контрольованого утворення біомаси та стійкість до осипання. Середньостиглий гібрид Абсолют посухостійкий, має потенціал врожайності 7 т/га, підходить для широкорядних посівів. Стійкий до вірусу пожовтіння турнепса та до розтріскування стручків.
Технології вирощування і системи захисту представлених сортів і гібридів максимальні та передбачають превентивні заходи, щоб не допустити ні хвороб, ні шкідників.
Продукти, які користуються найбільшим попитом на Тернопільщині — сорти пшениці озимої Патрас, Артіст і Асорі, який вже другий рік на ринку України та добре зарекомендував себе, відмітив Юрій Каній. На Львівщині найбільшим попитом користуються сорти пшениці Нордіка і Патрас. Як каже Дмитро Мороз, ці два сорти показують хороші результати на екстенсивній технології.
«Так як цього року багато фермерів економили на азотних добривах, то при такій технології ці сорти показують біологічну врожайність 7,8-8,2 т/га», — додав він.
Пшениця озима Нордіка
Щодо озимого ріпаку, то при помірному азотному живленні на Львівщині найкраще показали себе гібриди Далтон, Домінатор і Дактарі. Серед інших перспективних гібридів — килостійкий Крокодил, який має дещо пізній розвиток, помірне галуження, та за врожайністю минулого року показав себе найкраще. До слова, поширення кили у Львівській області явище, яке хоч і рідке, але трапляється. А за двопільної сівозміни «пшениця-ріпак» протягом більше трьох років ризик поширення хвороби надмірно зростає.
На Хмельниччині найбільшим попитом користувалися сорти пшениці Патрас, Артіст, на півночі області Продуцент, а в південній частині області Нордіка, Балітус і Гордіан. З гібридів ріпаку Далтон, Домінатор і Темптейшн.
«Агровиробникам, які не мають великого досвіду у вирощуванні ріпаку я раджу гібрид Далтон. Його генетичний потенціал пробачає допущені помилки в технології вирощування», — прокоментував Василь Паляниця.
Озимий ріпак Далтон
- Відслідкувати, як розвивалися посіви озимої пшениці у ТОВ «Україна» можна на онлайн-огляді. Як проходила вегетація ріпаку на CROPSTAGE у цьому господарстві – переглядайте тут.
Незабаром за цими посиланнями можна буде переглянути та порівняти результати врожайності.
Актуальні продукти в сезоні-2023: запити аграріїв
Крокуючи полем та уважно слухаючи цікавинки про сорти і гібриди, які розповідав Ігор Бриковець, аграрії розглядали варіанти для сортооновлення. Дехто вже запримітив собі цікавинку, щоб посіяти в сезоні 2023/2024 рр. З такою метою на CROPSTAGE прибув керівник господарства СТОВ «Колосок-2» Володимир Васюк.
«Цього року хочемо оновити сорти. Я вже маю на думці пару варіантів, які я побачив на полі. Тепер чекаю результати по врожайності, щоб остаточно зробити вибір. З компанією «Ерідон» ми працюємо з 2005 року. Співпрацюємо, тому що все прозоро — насіння високої якості, урожаї хороші. В минулому році ми брали сорти озимої пшениці Патрас, Балітус і Самурай, 3 гібриди озимого ріпаку, близько 70% ЗЗР бренду IFAGRI на тендерній основі. До них завжди можна звернутися, щоб проконсультуватися, якщо виникають питання. Головне у партнерстві, що нас завжди підтримують в роботі», — розповів Володимир Васюк.
Володимир Васюк, керівник господарства СТОВ «Колосок-2»
Господарство СТОВ «Колосок-2» розташоване у чотирьох районах Чернівецької області та має досить великий озимий клин: близько 700 га озимої пшениці, 320 га озимого ріпаку, 25 га озимого ячменю і 50 га озимого жита. З ярих культур під кукурудзою зайнято — 800 га, сої — 500 га, соняшник — 650 га. На сортах Патрас, Балітус і Самурай отримували середню врожайність 5-6 т/га з урахуванням економії на азотному живленні та географічного розміщення полів у передгірській зоні. Цього року розраховують зібрати в середньому 5-5,5 т/га.
У виборі сортів пшениці Володимир Васюк орієнтується на зимостійкість та стійкість до фузаріозу, на вимоги до живлення. На сорти, які потребують високих доз живлення, ставку нині не роблять, зважаючи на ціни. Звертають увагу на пластичні сорти, які б підійшли для вирощування у передгірській зоні Чернівеччини.
З наміром підібрати сорт озимої пшениці на CROPSTAGE прибув Ігор Шайнога — голова ФГ «Агрооснова», що на Львівщині.
Ігор Шайнога, голова ФГ «Агрооснова»
«Я приїхав, щоб підібрати собі сорт озимої пшениці під технологію No-Till. Мені потрібен сорт остистий ранньостиглий, вирівняний по висоті і колосу — це обов’язкова умова. Тому що під очісуючу жатку солома не збирається, тільки йде очісом», — розповів Ігор Шайнога, голова ФГ «Агрооснова».
В компанії «Ерідон» пану Ігорю запропонували сорт СН Комбін, який за всіма ознаками відповідає перерахованим вимогам. Нині в господарстві вирощують пізньостиглий сорт озимої пшениці Продуцент, яким задоволені. Втім, на цей рік вирішили вирощувати різні за групою стиглості сорти та зкомбінувати Продуцент з ранньостиглим сортом.
Найбільшу частку в сівозміні господарства займають зернові — 60%. Вирощують озиму і яру пшеницю, озимий і ярий ячмінь, кінські боби, горох і льон олійний. Останній практикують вирощувати другий рік. Після того, як перейшли на No-Till, вимушені були виключити з сівозміни цукрові буряки та ввести іншу технічну культуру, яка б була добрим попередником. Так прийняли рішення на користь льону олійного.
З компанією «Ерідон» господарство співпрацює більше 10 років та, крім насіння, в них закупляють і засоби захисту — близько 80%. Без них у технології No-Till ніяк не обійтися, адже при переході на прямий висів кількість бур’янів, збудників хвороб і шкідників зросла. Втім, з набуттям досвіду роботи в технології Ігорю Шайнозі вдалося зменшити застосування фунгіцидів на 40%, а гербіцидів на — 50%. Інсектициди застосовуються в дуже крайньому випадку. Допомагає в цьому сівозміна, яка збагачує ґрунт та накопичує природних ворогів шкідників.
Пшениці-дворучки, або чи можна сіяти яру пшеницю на зиму
Цікавий експеримент заклали в ТОВ «Україна» щодо визначення оптимальної норми висіву ярої пшениці на зиму. Минулоріч 15 листопада засіяли 100 га ярою пшеницею Лікамеро. Навесні 15 березня 2023 р. в тому ж полі посіяли 50 га цього ж сорту. Зробили так, тому що останні два роки було неможливо зібрати сою і цукровий буряк вчасно, щоб посіяти озиму. Зі слів Ігоря Бриковця, якраз в таких випадках виручає ярий сорт Лікамеро, який можна сіяти на зиму в середині листопада і бути впевненим, що врожай буде більшим, ніж в озимої. Принаймні в полі колос виглядає перспективно. Цвітіння завершилося, наливаються зерна. Тож, чекаємо результатів по врожайності!
Джерело: Superagronom.com