Переваги застосування Thio-Sul® (тіосульфату амонію) на кислих ґрунтах
Дата публікації: 25 січня 2023
Переглянуло: 57 осiб
Кислотність ґрунту є однією із його базових характеристик, яка впливає не тільки на врожайність, але й на структуру ґрунту, активність мікроорганізмів та доступність мікроелементів у ґрунті. Внесення азотних добрив – це першочерговий фактор, який безпосередньо впливає на зміну pH, тому розумне застосування та вибір систем живлення буде визначати якість оброблюваних ґрунтів як у короткостроковій, так і у довгостроковій перспективі.
Кислотність ґрунту визначається концентрацією іонів гідрогену (H+) в ґрунтовому розчині та вимірюється по шкалі логарифмів від 1 до 14, де 7 є середнім значенням. Чим нижчий показник pH, тим вища кислотність. Ґрунти з показником pH 4 в 10 разів кисліші, ніж ґрунти з pH 5, та в 100 разів більш кислі ніж ґрунти з pH 6.
Азотні добрива (у тому числі й карбамід) по-різному підкислюють ґрунт, залежно від складу та умов середовища. Одним із найбільш «кислих» добрив по вливу на ґрунти є сульфат амонію, особливо при великих дозах внесення на початку вегетації.
Особливо небезпечним на кислих ґрунтах (pH<4,5) є вивільнення катіонів алюмінію Al3+, які є дуже токсичними для рослин. Навіть якщо рослини толерантні до високої кислотності, вони є чутливими до токсичності Al3+, що є однією з причин суттєвого недобору врожайності та проявів фітотоксичності.
При внесенні азотних добрив амонійний азот проходить процес нітрификації, відповідно нітрифікація однієї молекули (NH4+) вивільняє в ґрунт 2 іони H+ , що суттєво впливає на підкислення ґрунтів. Додавання Thio-Sul® у КАС стабілізує рівновагу (NH4+), тобто уповільнює процес нітрифікації, таким чином рослини мають більше часу засвоїти саме амонійний азот і відповідно менша його кількість буде нітрифікована.
Thio-Sul® (розчин тіосульфату амонію) - інноваційне рідке азотно-сірчане добриво від бельгійської компанії Tessenderlo Kerley. Це добриво з властивостями інгібітора, яке збільшує ефективність рідкого добрива КАС (карбамід-аміачна суміш) та покращити майбутні врожаї за рахунок пролонгації азотного та сірчаного живлення кукурудзи.
Також у процесі амоніфікації (перетворення амідної форми азоту в амонійну), якщо складаються певні умови, наприклад, недостатньо вологи, виникає ризик великих втрат азоту у вигляді аміаку (NH3), при випаровуванні аміаку поглинаються іони (OH-) та pH зміщується у бік більш кислого. Саме тому, навіть внесення карбаміду, де весь азот знаходиться в амідній формі теж підкислює ґрунт.
Варто також знати, що при поглинанні нітратів рослинами коренева система виділяє у ґрунт лужні аніонні сполуки (OH- та HCO3-) для балансу, тому вимивання нітратів = підкислення ґрунту та забруднення ґрунтових вод.
Особливо швидко окислюються ґрунти з малою буферністю, легким гранульованим складом, низьким вмістом органіки та гумусу.
Завдяки тому, що Thio-Sul® має інгібуючі властивості та впливає на процеси амоніфікації та нітрифікації, він суттєво зменшує втрати азоту у вигляді аміаку, промивання нітратів та стабілізує рівновагу (NH4+). Відповідно додавання Thio-Sul® до азотних добрив значно зменшує підкислення ґрунтів.
На лужних ґрунтах завдяки тому, що у складі тіосульфату амонію від Tessenderlo Kerley є сірка, то під час процесу окислення вона буде зміщувати рівновагу лужного pH у бік нейтрального. Таким чином внесення цього добрива є оптимальним рішенням для збереження азоту та покращення родючих властивостей на різних типах ґрунтів.
Більше інформації стосовно застосування Thio-Sul® ви можете дізнатися у статті.
ЛУГОВСЬКИЙ Євген, менеджер з агрономії в Україні та СНД компанії "Tessenderlo Kerley"
Заступник керівника Відділу технологічної підтримки «ЕРІДОН»
ЧЕРНЕНКО Євген Петрович | (050)-373-95-24