Як визначити кислотність ґрунту?

Ми вирішили нагадати, як визначається кислотність ґрунту та запропонувати допомогу наших фахівців у цьому питанні.  
Розпочати можна із простої візуальної оцінки.  Адже на брак вапна указують морфологічні ознаки ґрунту та стан розвитку рослин:

  • Нижче перегнійного шару (0-15 см) залягає більш світлий підзолистий горизонт, товщина якого у певній мірі характеризує ступінь опідзоленості ґрунту.
  • Буре забарвлення ґрунтових вод, що накопичуються в канавах, і виділення іржі на схилах і стінках ям та канав.
  • Специфічна засміченість полів: польовий хвощ, кінський щавель, мокриця, осока, подорожник, жабрій, дика м’ята, триколірна фіалка та інші. 

Якщо Ви виявили усі ці ознаки на своєму полі, варто задуматися над тим, щоб зробити ретельніший аналіз, адже для виявлення ступеня кислотності ці ознаки є орієнтовними і їх зовсім недостатньо. 

Спектр методів визначення кислотності дуже широкий: починаючи від просто лакмусового паперу і експрес-тестів, закінчуючи комплексними лабораторними аналізами.

Слід розрізняти актуальну, обмінну та гідролітичну кислотність. Вибираючи метод, дуже важливо розуміти, з якою метою Ви здійснюєте аналіз і яку саме кислотність хочете визначити. 

  • Актуальна кислотність  дає можливість оцінювати стан ґрунту «сьогодні на сьогодні», оскільки вона може дуже швидко змінюватися (1-2 одиниці рН). 
  • Обмінна кислотність відображає потенціал кислотності ґрунту та дає змогу з’ясувати найімовірніший рівень рН під час майбутньої вегетації рослин.
  • Для оптимального визначення кількісної потреби у вапні слід враховувати показник гідролітичної кислотності. Саме вона дає змогу точно розрахувати норму внесення меліоранту. Оскільки гідролітич¬на кислотність відображає повну кислотність ґрунту, вона включає в себе актуальну та обмінну.

Крім цього, доза вапнякового матеріалу коригується залежно від механічного складу ґрунту й умісту в ньому органічної речовини. У разі внесення підвищеної кількості вапняних добрив на легких ґрунтах їх можна «перевапнувати», внаслідок чого може зменшитися доступність таких елементів живлення, як фосфор, марганець, бор, мідь, цинк, молібден.

На легких ґрунтах для рослин, що невибагливі до реакції ґрунту, норма вапна може бути меншою, а для культур, що добре реагують на вапняні добрива, особливо на більш зв’язаних ґрунтах, збагачених на органічну речовину, краще діє більша норма.

В технологічному арсеналі компанії «Ерідон» є ґрунтовий сканер SoilCares. Цей унікальний прилад використовується для експрес діагностики ґрунтів по 6 основним показникам:

  • вміст NPK 
  • вміст органічної речовини
  • ємність катіонного обмінну
  • температура ґрунту

Швидке розуміння даних показників є основою для прийняття правильних рішень та надання якісних рекомендацій.

На сьогодні в Україні відсутні прилади, які дозволяють якісно та швидко (2-5 хв.) визначити обмінну кислотність ґрунту (рН сольовий). У більшості випадків стандартні портативні рН-метри визначають лише актуальну кислотність або рН ґрунтового розчину, що практично не дає ніякої інформації про стан ґрунту та кількість у ґрунтовому вбирному комплексі іонів водню.

Саме завдяки швидкому (2-5 хвилин) та точному визначенні рН сольового аграрії мають можливість отримати миттєвий розрахунок економічно та технологічно обґрунтованих норм використання гранульованого вапняку AtriGran (Атрігран). Це дасть можливість сільськогосподарським виробникам якісно підвищити рівень рН ґрунту та забезпечити доступність всіх елементів живлення з ґрунту, чого не вдається зробити під час використання класичних меліорантів.

Відділ технологічної підтримки компанії "Ерідон" забезпечує першокласний технологічний супровід процесу аграрного виробництва завдяки команді професіоналів та інноваційних агрономічних рішень, які дозволяють підвищити прибутковість кожного гектару Вашого господарства.

За консультаціями та більш детальною інформацією щодо визначення кислотності та розрахунку норм внесення AtriGran (АтріГран), Ви можете звернутися до Відділу Технологічної підтримки компанії «Ерідон».


Менеджер з розвитку продуктів для мінерального живлення рослин
СУВОРОВ Микита Олексійович |
(050)-410-16-14

Де придбати?

10 ms. PHP memory: 2097152 (519528)