• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Як вибрати меліорант і що визначає його якість?

Як вибрати меліорант і що визначає його якість?

Звісно, що кожний аграрій, вкладаючи кошти у землю, прагне якомога швидше побачити результат і повернути вкладене. У випадку з вапнуванням це питання особливо актуальне, адже втрати через закислені ґрунти є значними, а процедура розкислення ґрунту доволі кропітка і недешева.

Найпоширенішіими для розкислення ґрунту опціями, які сьогодні пропонуюся на ринку, є:

  • вапнякова та доломітова мука
  • гранульований вапняк
  • крейда
  • дефекат
  • вапно (пушонка)

Як вибрати якісний меліорант, що спрацює швидко, не зашкодить ґрунту, у найкоротший термін дозволить побачити прибавки врожаїв та відмітити покращення якості вирощених продуктів? Спробуємо розібратися у цьому питанні. Отже, що визначає якість меліоранту? 

1.    Реактивність та швидкість дії
Перше, на що варто звернути увагу, – це реактивність матеріалу і швидкість його дії. Чим швидше меліорант почне діяти щойно опиниться у ґрунті, тим скоріше почне змінюватися pH ґрунту і тим швидше такий необхідний для рослин елемент як кальцій стане для них доступним. Реактивність визначається вмістом активної речовини у меліоранті. Чим вищий вміст, тим вища реактивність.

Активною речовиною для більшості вище перелічених меліорантів є карбонат кальцію або магнію, що міститься у продуктах у різній концентрації. Тому реактивність та швидкість дії цих меліорантів можуть сильно різнитися між собою. Все залежить від якості сировини та ступеню подрібнення. 

Якість сировини визначають дві речі:
1) пористість, що забезпечує більшу реактивну поверхню та
2) наявність домішок (чим менше домішок, тим вища реактивність матеріалу). 

Ми знаємо, що вапняки утворилися шляхом осідання органічних решток різних організмів: молюсків, черепашок, мікроорганізмів, водоростей тощо. Від того, які саме організми утворили родовище, залежить пористість вапняку і кількість домішок.  Інша річ, що суттєво впливає на пористість, - це вік родовища, з якого береться сировина. Родовище має бути молодим. Вапняки або доломіти із старих за віком утворення родовищ довше знаходилися під дією тиску, а отже спресовані щільніше і мають гіршу пористість. Сильно спресований карбонат кальцію являє собою не що інше як мармур. 

Відсоток кількості карбонату у складі меліоранту вказується виробником у сертифікаті якості. У гранульованих продуктах, виготовлених із вапняку вона найвища, крейда містить трохи більше домішок. У дефекаті кількість карбонату кальцію фактично не перевищує 50%. Безумовно, цей меліорант містить також важливі для рослин органічні компоненти, але, крім них трапляються і рештки рослин, включаючи бур’яни та їх насіння, і навіть сміття. До того ж матеріал має «комкувату» структуру, що суттєво уповільнює його дію. 

Карбонати не розчиняються у воді, тому ступінь помолу є також дуже важливим показником якості меліоранту. Чим менший розмір часток, тим швидше відбудеться реакція з ґрунтом. Наприклад, у AtriGran (Атрігран) 90% часточок мають розмір менше 100 мікрон, тому його реактивність становить 99%. За однакових норм внесення вапнякові меліоранти з частками тонкого помолу мають більший і швидший вплив на кислотність ґрунту, ніж ті, що містять грубі фракції. Останні всупереч поширеному переконанню, що більші частки надають вапну більш довготривалий ефект, оскільки розчиняються повільніше, насправді є дуже неефективними. Крупні частки просто лишаються у полі, не даючи жодного ефекту.

Пушонка (гашене вапно) має дуже швидку реакцію, адже являє собою чистий гідроксид кальцію -дрібнокристалічну речовину, що забезпечує високу контактну поверхню. Але чи є пушонка безпечною?

Висока пористість AtriGran (Атрігран) забезпечує для 1 г продукту активну поверхню у 7,4 кв.м, тоді як для звичайного вапняку вона становить 0,88 кв.м.

2.    Безпечність 
Вносячи меліорант, треба обов’язково подбати про те, щоб це внесення не мало негативних наслідків для рослин та ґрунту. Усім відомо, що пушонка, крім закислення, використовується  також як дезінфікуючий засіб, що допомагає боротися із шкідниками та деякими хворобами рослин. При цьому, ми маємо розуміти, що при внесенні пушонки вбивається також корисна міклофлора, яку потім дуже важко відновити. Тому пушонку радять вносити у невеликій кількості як підтримуючий засіб.

Карбонати є природним матеріалом, тому вони більш безпечні для ґрунту і рослин. Однак варто пам’ятати, що надмірна доза меліоранту призведе до блокування фосфору і деяких інших поживних речовин. Враховуючи високу реактивність та швидкість дії гранульованих продуктів, виробник AtriGran (Атрігран) компанія Nordkalk не радить вносити більше ніж 1,5 т на Га навіть у тому випадку, коли рівень pH дуже низький і за розрахунком норма внесення має бути вищою. У такому випадку краще розтягти внесення на 2-3 роки. 

3.    Зручність у внесенні
Безумовну перевагу мають гранульовані продукти, адже вони не потребують наявності у господарстві додаткового обладнання, підходять для всіх типів розкидачів, забезпечують рівномірне внесення. Вапнякове, доломітове борошно, а також пушонку вносити значно важче. Робити це можна лише у безвітряну погоду та за умови наявності спеціального обладнання.  Забезпечити рівномірність внесення практично неможливо. Такі само складнощі виникають і з внесенням дефекату. 

За консультаціями та більш детальною інформацією, Ви можете звернутися до Відділу Технологічної підтримки компанії «Ерідон».


Менеджер з розвитку продуктів для мінерального живлення рослин
СУВОРОВ Микита Олексійович |
(050)-410-16-14

Де придбати?

13 ms. PHP memory: 2097152 (525376)