Вірус пожовтіння турнепсу (TuYV)

Олійний ріпак (Brassica napus L.) - одна з найважливіших технічних культур в Україні. Останнім часом, крім звичайних грибкових захворювань, значного поширення набули вірусні інфекції.

Відомо понад 12 вірусів із різних вірусних груп, здатних інфікувати ріпак, серед яких найбільш поширеними і шкідливими вважають віруси:

  • пожовтіння турнепсу (Turnip yellows virus, TuYV)
  • мозаїки цвітної капусти (Cauliflower mosaic virus, CaMV)
  • мозаїки турнепсу (Turnip mosaic virus, TuMV)

Вірус пожовтіння турнепсу (Turnip yellows virus, TuYV) є одним із найшкідливіших і найнезрозуміліших вірусних захворювань культури. Вважають, що саме TuYV є однією з основних причин, через яку комерційні олійні ріпакові культури не досягають свого генетично «запрограмованого» потенціалу врожайності. Вірусні симптоми досить важко розпізнати і легко можна сплутати з проявом інших захворювань або дефіцитом поживних речовин. Як правило, краї листя на уражених рослинах набувають червоного або фіолетового забарвлення, в той час як на всій листковій пластинці розвиваються жовті мозаїчні візерунки.


Зміну забарвлення спочатку фіксують на старіших листках, але до початку літа симптоми можуть поширюватися на все листя. Часто захворювання у рослин (як ріпаку, так і багатьох видів бур’янів) проходить безсимптомно, тож інфіковані рослини стають джерелом вірусної інфекції та сприяють поширенню вірусу.

Симптоми, типові для TuYV, можна дуже легко сплутати з проявом дефіциту поживних речовин і нестачі вологи, пошкодженням заморозками або навіть природним старінням.

Основна небезпека захворювання полягає не в знебарвленні рослин, а в значному зниженні врожайності культури (до 30%). Згодом, унаслідок інфікування, рослини стають чахлими, площа листкової пластинки значно зменшується, знижується кількість насіння в стручку і вміст олії та, навпаки, спостерігається збільшення вмісту глюкозинолатів. Зараження TuYV можливе під час вегетації або в комбінації з несприятливими погодними умовами. Уражені вірусом листки ідентифікують, як правило, з середини листопада до кінця лютого. Чіткий результат може дати тільки тестування у лабораторії. 
Одним з основних переносників вірусу пожовтіння турнепсу може бути зелена персикова попелиця (Myzus persicae). Проте велика кількість інших видів попелиць (наприклад, капустяна) також можуть служити переносниками. Восени, після зімкнення рядків ріпаку, літаючі особини попелиць можуть заселяти рослини ріпаку та інфікувати їх. За теплих погодних умов восени і до настання морозів проходить сильний розвиток популяцій безкрилих особин попелиць, внаслідок їх активності вірус може заразити на великих площах посівів всі без виключення рослини. У разі прохолодної осені попелиці повертаються до своїх зимових сховищ (персикові чи сливові дерева), щоб там перезимувати. Навесні, коли температура піднімається, попелиці залишають свої зимові приміщення і можуть далі паразитувати на посівах ріпаку та розповсюджувати вірус. Одночасно дорослі особини можуть інфікувати і інші культури, такі як польові бур’яни, дикі рослини та проміжні культури. У випадку теплої осені і помірно-м’якої зими попелиці, як правило, залишаються на посівах ріпаку і далі розмножуються (Рис.). Також перегляньте відео надане компанією DSV.
 

Зараження та поширення TuYV-інфекції у більшій мірі залежать від погоди. Річні та кліматичні умови визначають активність попелиць та розповсюдження вірусу на посівах ріпаку. Вже проведені досліди (Шаардт 2006) показують, що зараження вірусом на посівах ріпаку не є новим, а також останніми роками розповсюджується, здійснюючи незначний вплив на урожай. Таким чином, розповсюдження TuYV-інфекції може бути пов’язане з наступними факторами

  • Політичні рамки: відсутність надійних інсектицидних протруйників; 
  • Зміни клімату/погодних умов: вищі температури восени і м’які зими; 
  • Підвищення заселення проміжних рослин-господарів; 
  • Досить потужні обмеження в хімічному захисті рослин. 

Можливості протистояння вірусу
Пожовтіння турнепсу (TuYV) - вірус, який передається попелицями і за останні роки становить загрозу через кліматичні зміни і недостатню кількість інсектицидних протруйників та інсектицидів. Єдиною можливістю протистояння вірусу в існуючих умовах є вирощування толерантних та стійких гібридів. Для селекціонерів озимого ріпаку TuYV-толерантність не нова. DSV вже презентувала стійкі до TuYV інфекції гібриди озимого ріпаку і рекомендує використовувати їх у випадку небезпеки зараження посівів вірусом:

Вдалих Вам врожаїв!

Стаття підготовлена за матеріалами ДСВ-Україна

Де придбати?

7 ms. PHP memory: 2097152 (524512)