• Агроінфо
  • Новини
  • Роботизація ферми з технікою Lely: плюс 5 літрів надою щодня

Роботизація ферми з технікою Lely: плюс 5 літрів надою щодня

Чому в ПСП «Україна» було прийняте рішення на користь роботизованої техніки Lely із подальшим створенням офіційного представництва провідного світового виробника

Володимир Яковчук справедливо вважається одним із найбільш авторитетних фахівців у галузі молочного тваринництва в Україні. За його безпосередньої ініціативи та участі у групі компаній «Ерідон» впроваджуються найсучасніші технологічні рішення у цій галузі. Сьогодні Володимир Яковчук керує департаментом агровиробництва компанії «Ерідон», до якого входять дев’ять сільськогосподарських підприємств у п’яти областях України із земельним банком 50 000 га. Одним з них є потужний молочно-товарний комплекс у селі Почуйки, Житомирської області — ПСП «Україна». А також пан Яковчук координує відкриття офіційного дилерського представництва компанії Lely в Україні — ТОВ «Л-УКРАЇНА».

Це його розповідь про історію роботизованої ферми, вибір обладнання та, нарешті, перетворення на дилерський центр.

ПРО ФЕРМУ

Рішення про створення однієї з перших в Україні роботизованих ферм у селі Почуйки, Попільнянського району, Житомирської області було прийняте шість років тому. Увесь комплекс збудований цілковито з нуля за найсучаснішими стандартами. Проєкт був розрахований на 1 200 голів дійного стада. Спочатку ми запустили першу чергу комплексу на 500 голів дійного стада, згодом прийняли рішення інвестувати у другу чергу і довести стадо до 1 200 голів — її відкриття заплановане на весну 2021 року.

Після запуску другої черги весь комплекс будуть обслуговувати не більше ніж 25 осіб. Роботизоване доїння передбачає відсутність операторів машинного доїння — натомість є люди, які обслуговують самих роботів.

ВИБІР ОБЛАДНАННЯ

Спочатку на нашій фермі було встановлене обладнання іншого виробника. Ми неодмінно прагнули використовувати саме роботизоване доїння, а не «каруселі» чи «ялинки». Головна ідея — максимально наблизити життя худоби до природних умов та підвищити за рахунок цього ефективність надоїв. На це безпосередньо впливають два основні чинники: особливості приміщення для утримання і система доїння. Якщо ми ведемо корову до доїльної зали або на «карусель», вона має пройти через велику галерею, приміщення для очікування тощо. Натомість при роботизованій системі тварина сама вибирає час для доїння.

Завдяки цьому корова постійно перебуває в одному приміщенні, в одній групі та при цьому вільно рухається, підходячи до робота тоді, коли потрібно. Коефіцієнт доїння у нас на фермі становить 2,7 на добу — тобто корови дояться майже три рази на день. І при цьому не отримують жодного стресу.

Коли постало питання вибору виробника доїльних роботів, ми вже мали досвід роботи з таким обладнанням, тож прагнули чогось нового, більш ефективного та якісного. На роботів нідерландської компанії Lely ми звернули увагу передусім тому, що знали: вона на 100% спеціалізується саме на роботизованому доїнні та першою у світі почала працювати у цьому напрямку.

У чому полягає унікальність її обладнання? Якщо проаналізувати функціонал Astronaut, то можна помітити, що частина функцій є і в інших виробників. Однак, по-перше, у Lely більшість цих пунктів присутні вже серед базових опцій. По-друге, інші виробники спеціалізуються більше на карусельному та інших видах доїльного обладнання, тому великою мірою використовують технічні рішення та комплектуючі звідти. А це неправильно, бо це зовсім різне обладнання. Натомість усі рішення Lely унікальні та розраховані саме для доїльних роботів. Так, наприклад, запатентована гібридна рука-маніпулятор рухається разом із коровою та повністю імітує рухи тварини. А щітки для промивання вимені зроблені таким чином, що симулюють язик теляти, аби відтворити психологічні відчуття у корови. Усе це безпосередньо впливає на підвищення ефективності доїння та справляє позитивний вплив на здоров’я тварин. Також обладнання оснащене різноманітними вимірювальними приладами щодо вмісту білків, жиру тощо. Один робот на нашій фермі обслуговує 60 корів. Наразі ми придбали дев’ять роботів Lely із запасом, оскільки вдосконалили технологію. Також роботи вже є і в родильному приміщенні, щоб роздій відбувався одразу і корови-первістки звикали до роботизованого доїння.

Середні надої у нас сьогодні становлять 31 л, якщо поділити на усіх корів. Є високопродуктивні групи, які дають понад 40 л на день, є менш продуктивні.

ЯК СТАЛИ ПРЕДСТАВНИКАМИ LELY

Коли ми впевнилися у тому, що Lely — найкращий варіант на ринку, виявилося, що в Україні немає представників цієї компанії. А важливу роль відіграє не лише якість обладнання, але й супутні моменти, такі як сервіс, монтаж, навчання операторів тощо.

Нідерландський виробник планував постачати обладнання в Україну ще з 2014 року, однак спроби особливого успіху не мали. Тому в нас виникла ідея відкрити офіційне представництво Lely безпосередньо на базі нашого господарства. Так, завдяки активній позиції компанії «Ерідон», і почало працювати ТОВ «Л-УКРАЇНА».

Ми ставимося до свого проєкту дуже серйозно. Так, спеціально їздили до Данії, аби придбати там нетелей із роботизованих ферм. Всюди ми бачили обладнання Lely, а власники ферм, які мають досвід роботи з ним, в один голос стверджували, що кращого просто не існує.

Окрім доїльних роботів Lely пропонує інші види високоефективного обладнання для молочних ферм. Так, ми в себе встановили систему моніторингу та ідентифікації корів, підштовхувач кормів, систему додаткового годування концентратами, щітки та інше обладнання. В основі концепції усієї цієї техніки лежить проста зрозуміла ідеологія Lely: корова має бути максимально вільною, а людський фактор — зведений до мінімуму. Наші нідерландські партнери стверджують, що корова любить стабільність і не любить стресів. Тим паче, якщо йдеться про великі комплекси на тисячі голів худоби. Можна лише уявити, скільки там потрібно людей без роботизованого доїння та який стрес переживатимуть тварини…

Натомість із нашого досвіду можу сказати, що застосування роботів дає змогу підвищити щоденні надої на корову принаймні на 4–5 л, оскільки тварини менше стресують.

ПЛАНИ РОЗВИТКУ

Lely шукала надійного партнера в Україні, і нам вдається відповідати всім вимогам компанії. Так, ми плануємо створити у Почуйках потужний сучасний сервісний центр Lely, а також поряд — навчально-тренувальний центр. Це дуже важливо, оскільки для роботи з таким обладнанням кожен оператор має отримати відповідний сертифікат.

Крім того, щоб стати офіційним дилером Lely, потрібен великий склад запчастин, що мають бути завжди в наявності. Цікаво, що всі роботизовані системи нідерландського виробника, які працюють у різних країнах, приєднані до єдиної бази контролю й у разі потреби фахівці Lely в центральному офісі миттєво реагують на проблему. До того ж усе обладнання уніфіковане. Наприклад, у разі зупинки одного з доїльних роботів, можна переставити на нього плату з підштовхувача кормів і не припиняти роботу комплексу.

Для сервісного обслуговування та управління доїльними роботами ми підбираємо молодих людей — від 25 до 30 років. Головне тут — якісне ефективне навчання. Так, усі наші оператори та сервісники, які будуть працювати з обладнанням Lely, пройдуть навчання в академії в Нідерландах та отримають сертифікати. Після цього ми, створивши тут сертифіковану навчальну базу, зможемо проводити підготовку операторів роботів Lely вже для всіх охочих в Україні. Взагалі плани розвитку в нас доволі масштабні. Так, обладнання Lely у світі настільки популярне, що два заводи компанії — у Нідерландах та США не встигають виконувати всі замовлення. Тому цілком реальними можуть бути плани створення виробництва у нас, в Україні.

РИНКОВА СИТУАЦІЯ НА БОЦІ АГРОВИРОБНИКА

Сьогодні чимало господарств починають інвестувати у відродження молочного тваринництва — ціноутворення на молоко починає грати на боці агровиробника. До того ж керівники господарств усвідомлюють, що рослинництву не обійтися без органічних добрив. Разом з тим далеко не всі фермери мають кошти на спорудження нових ферм. Унікальною перевагою роботизованого доїння є те, що для цього не потрібно обов’язково будувати нове приміщення. Коли ми ведемо мову про ціну робота, то маємо на увазі саме ціну обладнання. Коли говоримо про вартість «каруселі», то маємо врахувати ще інвестиції у спорудження галереї, проходів, приміщення для очікування… Тому роботизоване доїння апріорі вигідніше, адже дає змогу використовувати старі приміщення. Наприклад, у середньому господарстві, що сьогодні доїть по 20 л на корову, цілком реально підвищити показник на 5–10 л без інвестицій у капітальне будівництво.

Цей напрям стає дедалі популярнішим серед раціонально мислячих аграріїв, тому ТОВ «Л-УКРАЇНА» має намір завоювати 30% роботизованої техніки для доїння у країні.

Ми плануємо прийняти участь у виставці Agro Animal Show, яка пройде 16-18 лютого 2021 року, де представимо робота Lely Astronaut A5. Також запрошую всіх бажаючих на офіційне відкриття другої черги нашої ферми у липні наступного року та пропоную на власні очі переконатися у перевагах технології Lely.

Якщо у вас виникли запитання, звертайтесь:
13534, Житомирська область, Попільнянський район, село Почуйки, вул. Миру, 24.
Shemchuk.Andrii@eridon.ua
+38 067 627 44 44

15 ms. PHP memory: 2097152 (536536)