• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Рекомендації щодо застосування добрив на сої у фазу 3-5 трійчастих листка (ВВСН 14-16)

Рекомендації щодо застосування добрив на сої у фазу 3-5 трійчастих листка (ВВСН 14-16)

Розглянуті фази розвитку: 1-5 трійчастих листка (ВВСН 14-16)

Для успішного вирощування сої та отримання високого рівня врожаю з гарними якісними показниками існують певні правила і технологічні особливості. Однією з цих особливостей є мінеральне живлення. Для формування 1 центнера зерна сої необхідно 6,5-7,5 кг азоту, 1,3-1,7 кг фосфору і 1,8-2,2 кг – калію. Ця культура відноситься до найбільш вимогливих до забезпечення азотом. Щоб якісно покрити потреби рослини в цьому елементі, ще на етапі підготовки насіння, перед посівом, рекомендується проводити інокуляцію. Інокуляція — це обробка насіння сої препаратами, які містять спеціальні ризобактерії Вradyrhizobium japonicum. Останні сприяють азотфіксації завдяки утворенню на коренях сої бульбочок (симбіоз рослини та бактерії). Якісна інокуляція забезпечить швидкий розвиток бульбочкових бактерій і накопичення атмосферного азоту.

Науково підтверджено, що для максимально активного та продуктивного симбіозу рослини з бактеріями Вradyrhizobium japonicum необхідна достатня забезпеченість молібденом (Мо) і кобальтом (Со):

Молібден на сої

Молібден необхідний для діяльності двох важливих ферментів – нітратредуктази та нітрогенази, які необхідні для редукції нітратів та для фіксації атмосферного азоту. Він впливає на окислювально-відновлювальні процеси, а також сприяє росту коренів, пришвидшує розвиток і стимулює діяльність бульбочкових бактерій.

Зовнішні ознаки нестачі молібдену у рослин сої

На нижніх листках у рослини з’являються плями бурого або коричневого кольору. Прожилки при цьому залишаються зелені, поверхня листа деформується, краї закручуються, ріст та розвиток рослини призупиняється, відбувається накопичення нітратів внаслідок чого спостерігається утворення жовто-зелених плям.

Кобальт на сої

Не менш важливу роль в процесі фіксації атмосферного азоту бактеріями відіграє ще один «специфічний» мікроелемент Со – кобальт:

  • Він входить до складу кобаломіну (вітамін В12), який синтезується бактеріями саме в бульбочках бобових і ферментів азотфіксуючих організмів, також активізує роботу рослинних ферментів, виступає каталізатором синтезу аскорбінової кислоти та нуклеїнових кислот, покращує дихання;
  • Має властивість накопичуватися в пилку і суттєво підвищувати його проростання. Бере безпосередню участь в обміні ауксинів, допомагає розтягуватися клітинній оболонці, шляхом збільшення розміру клітин паренхіми листка допомагає стимулювати репродукцію клітин;
  • Кобальт має властивість переміщуватися з листків у інші органи рослини що є важливим при позакореневому підживленні (листове підживлення), взаємодіє з марганцем, залізом.
  • Цей мікроелемент підвищує інтенсивність засвоєння атмосферного азоту, сприяє розмноженню бульбочкових бактерій сої і впливає не тільки на їх кількість але і на масу, особливо на грунтах які мають нейтральну або близьку до нейтральної реакцію. Також цей елемент сприяє більш кращому засвоєнню фосфору, калію, магнію та обмежує надходження важких металів, зокрема свинцю.

Мікродобриво для забезпечення рослин сої кобальтом і молібденом

Ми рекомендуємо застосовувати Редонік Молібден Турбо на посівах сої від третього трійчастого листа до бутонізації в дозі від 0,15 до 0,35 л/га. Найбільшу ефективність демонструють ділянки, де було проведене двократне внесення з періодом між обробками 14-21 день.

Окрім молібдену та кобальту Редонік Молібден Турбо містить у своєму складі фосфор та азот, які максимально підвищують ефективність засвоєння вказаних мікроелементів. 

Склад Редонік Молібден Турбо:

  • N (загального азоту) - 100 г/л;
  • P2О5 (оксид фосфору) - 200 г/л;
  • Mo (молібдену розчинного у воді) - 80 г/л;
  • Co (кобальту розчинного у воді) - 2 г/л.

Бор на сої

Основна функція бору у метаболізмі сільськогоподарських рослин полягає у стабілізуванні клітинних стінок за рахунок формування первинного полісахариду у пектиновому комплексі, який лежить у основі шарів клітинних мембран. Ця базова функція закладена у здатність рослин формувати листову поверхню та забезпечувати ріст і розвиток кореневих волосків. Також бор у хімічній зв’язці з глікопротеїнами забезпечує рухомість клітинних мембран, що в свою чергу підвищує стійкість рослин до високої сонячної інсоляції та температурних стресів, що є важливим для таких вимогливих до технології вирощування культури як соя.

Через це важко недооцінити значення якісного борного живлення рослин сої, для яких стійкість та здатність витримувати стресові фактори впродовж вегетаційного періоду є важливим для формування високих врожаїв. Так, за умов нестачі бору у мінеральному живленні рослини сої погано галузяться та формують невисокий стеблостій, зменшену кількість стручків і, як результат, зменшують вихід насіння з кожної рослини (кількість та маса 1000 насінин). Це призводить до зменшення врожаю та неефективного використання інших ресурсів (витрати на обробіток ґрунту, насіння та хімічний захист рослин) та недобору врожаю.

Для превентивного подолання дефіциту бору у фазу 3-5 трійчастих листків до бутонізації ефективним є позакореневе внесення рідкого добрива Редонік Бор / Розалік B 1-1,5 л/га

Оптимальна схема підживлення сої у фазу 3-5 трійчастих листків

Таким чином оптимальним підживленням сої мікродобривами у фазу від 3-5 трійчастих листків на сої стане комбінація позакореневих добрив:

  • Редонік Молібден Турбо 0,15-0,35 л/га + Редонік Бор 1-1,5 л/га

Це внесення забезпечить посіви сої бором, молібденом і кобальтом, а завдяки азоту і фосфору підвищиться ефективність їх засвоєння.

У випадку двократного внесення оптимальним підживленням стане:

  • Редонік Молібден Турбо 0,15 л/га у фазу 1-3 трійчастих листка
  • Редонік Молібден Турбо 0,15 л/га + Редонік Бор 1-1,5 л/га у фази від 3 трійчастого листка до бутонізації

Вдалих Вам урожаїв!


Менеджер з агрономічних питань "Ерідон"
ДВОРНІК Віктор Володимирович | 
(050)-385-06-75

Де придбати?

7 ms. PHP memory: 2097152 (526640)