• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Чому важливий правильний вибір строку посіву кукурудзи в умовах Чернігівської та Сумської областей?

Чому важливий правильний вибір строку посіву кукурудзи в умовах Чернігівської та Сумської областей?

Завершується збирання кукурудзи урожаю 2018 року. Не дивлячись на складні погодні умови у весняний період (відсутність опадів на початкових етапах росту та розвитку рослин), господарства отримують пристойні врожаї даної культури. Останні роки Чернігівська та Сумська області під час росту рослин кукурудзи на початкових етапах вегетації потерпають від нестачі вологи, а сходи вдається отримувати в основному від зимових запасів вологи.

У зв’язку з цим одним із головних факторів досягнення високих результатів є правильний вибір строку посіву кукурудзи, який в свою чергу впливає на підбір гібридів. Тож є всі  підстави замислитися над перенесенням дати сівби хоча б частини кукурудзяних площ на більш ранній період.

Для цього є декілька причин:
1. Специфіка погодних умов  - це середньодобова температура повітря та місячна сума опадів, які за останні роки значно віддалилися одна від одної (температура зростає, опади розподіляються нерівномірно по вегетаційному періоду, місцями зменшуються). І якщо кукурудза посіяна в загальноприйняті строки (близько 1 травня), то час настання критичної фази розвитку рослин (викидання волоті – в середньому через 65-75 днів після сходів) співпадає з несприятливим збігом параметрів навколишнього середовища: температура повітря в середині липня максимальна, а кількість опадів зменшується. При цьому практично постійно спостерігаються випадки «зашкалювання» максимальної добової температури повітря за +32 °С, що спричиняє часткову або повну загибель пилку протягом 2-х годин. Перенесення сівби на 1-2 тижні раніше загальноприйнятого терміну дасть шанс кукурудзі «уникнути» несприятливих погодних умов в найбільш  відповідальний період формування генеративних органів.  

2. Зростання посівних площ  кукурудзи в стратегічному значенні,  як джерела енергії та основи для розвитку високопродуктивного тваринництва. За умов «короткої весни» виникає актуальне питання: коли і що сіяти, і як посіяти все «вчасно»?  Встигнути посіяти все в оптимальні терміни фізично неможливо. І прикладів останніми роками більш ніж достатньо: «сьогодні» сіяти ще рано (лежить сніг), а «завтра» - вже пізно (вітер піднімає пил). Тому необхідно змінювати усталену практику сівби: 10-15% всієї площі розпочинати сіяти  на  2-2,5 тижні раніше і ще 20-30% як мінімум на тиждень раніше оптимальних строків сівби для даної місцевості. Це дасть можливість знизити ризик втрат від екстремальної посухи в період  запилення.   

3. Селекція. За останні роки середній приріст врожаю кукурудзи за рахунок генетики в рослинництві складає 1-1,5 ц/га на рік. При цьому важливого значення набуло підвищення холодостійкості гібридів як одного з елементів загальної адаптивності культури.  Гібриди компанії РАЖТ, особливо в ранньостиглій та середньоранній групі відрізняються високою холодостійкістю  та швидким стартовим ростом при низькій температурі, мають високу енергію початкового росту. До таких належать гібриди: РЖТ Шавокс, РЖТ Аякс, РЖТ Стефіккс,  РЖТ Хендріккс,  РЖТ Фідокксі,  РЖТ Полюккс. Високоадаптивним до несприятливих умов вирощування являється гібрид РЖТ Футюрікс з ФАО 360

При ранніх строках посіву, гібриди, як правило, мають вищу врожайність та меншу вологість зерна при збиранні (на 0,6-2,3%).  Разом з тим зміщення сівби кукурудзи на більш ранні строки може мати численні наслідки, які необхідно враховувати: 

  • можливе зниження польової схожості насіння;
  • ймовірність пізніх заморозків;
  • ускладнення боротьби з бур’янами;
  • збільшення пресингу хвороб і шкідників.

Проте ці ризики, пов’язанні з можливими втратами врожаю при ранній сівбі, завжди менші, ніж при пізній.

Для вирішення даних проблем існує багато інноваційних методів, нові технології та препарати, які  є в наявності в компанії «Ерідон»: обробка насіння, обприскування рослин перед та після приморозків та багато іншого.

Слід пам’ятати, що заморозки серйозно впливають на вже розвинені  рослини, тоді як ризик для верхівкової бруньки, захищеної ґрунтом, мінімальний (точка росту виноситься на поверхню на 6-му листку). 

Для нівелювання ризиків від мінливості зовнішнього середовища ми повинні пристосовувати свої технології до цих умов. Іншого вибору немає.


Регіональний технологічний експерт компанії «Ерідон»
МАТРАЄВ Володимир Вячеславович | (050)-411-76-51

Де придбати?

7 ms. PHP memory: 2097152 (526696)