• Агроінфо
 • Агропомічник
 • П’ять складових отримання рекордних врожаїв кукурудзи Девіда Хула

П’ять складових отримання рекордних врожаїв кукурудзи Девіда Хула

Як відомо, в минулому 2019 році, американський фермер Девід Хула (David Hula) переміг в Національному конкурсі врожайності кукурудзи (National Corn Yield Contest) встановивши новий світовий рекорд – досягнувши врожайності 38,63 т/га зерна кукурудзи. Дана врожайність була отримана на зрошені і за правилами до змагань (конкурсу) допускаються гібриди, які посіяні на площі не меншій ніж 4 га. Переможцем в номінації без зрошення став Дрю Хейнс (Drew Haines), фермер із Міддлтона, штат Меріленд, США (Middletown, Maryland, USA) досягнувши врожайності зерна кукурудзи в 26,48 т/га.

Можливо, для нас ці результати є щось неймовірним, але вони показують реальний потенціал врожайності зерна кукурудзи. Крім того, Девід Хула переконаний, що врожайність зерна в 50-55 т/га є цілком реальною і досяжною. Звичайно, якщо взяти і просто скопіювати технологію вирощування кукурудзи Девіда Хули, аналогічного результату ми не отримаємо. І навряд чи в цьому є доцільність з точки зору економіки вирощування. Але, з точки зору розуміння резервів підвищення врожайності, корисним є розуміння підходів вирощування культури Девіда Хули.

 • Назва господарства: Renwood Farms
 • Розташування: Чарльз Сіті, штат Вірджінія, США
 • Заснування: 1600 рік 
 • Площа в обробітку: 1620 га (4000 акрів)
 • Основні культури: кукурудза, соя, пшениця
 • Насіннєвий бізнес: з 1937 року
 • Ґрунти: піщано-суглинкові

Секрет досягнення рекордного врожаю кукурудзи Девід Хула описує як п’ять (5) пальців:
1. Великий палиць: СТАВЛЕННЯ: МАЙТЕ ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ.

Девід вважає, що йому вдалося досягти такої врожайності тільки через те, що він найбільше за всіх допускав помилок. Саме тому, він багато чого зрозумів і навчився. Тому, постійно навчайтеся новому. Працюйте з консультантами, обмінюйтеся досвідом, знаннями, ідеями. Будьте готові до змін. Світ змінюється, технології вдосконалюються, ви повинні робити щось інакше, ніж це робили ваші батьки. 

2. Вказівний палець: ПРАЦЮЙТЕ НАД ТИМ, ЩО МОЖЕТЕ КОНТРОЛЮВАТИ.

Врожай зерна кукурудзи формується за допомогою трьох складових:

 • густота стояння рослин
 • кількість зерен в качані (кількість рядів зерен, кількість зерен в ряду)
 • вага зерна.

Ви повинні навчитися управляти цими трьома складовими врожайності. Ваша технологія повинна забезпечити оптимальний розвиток рослин кукурудзи як у найвідповідальніші фази росту, так і під час всієї вегетації і забезпечити відсутність (з вашої сторони) або принаймні пом’якшення всілякого роду стресів (завданих природними факторами). 

Обробіток ґрунту. З 1991 року на фермі запроваджений No-till. На рекордних ділянках, які приймають участь у змаганнях, Девід Хула використовує смуговий посів Strip-till за якого обробляється тільки рядок шириною 18 см, міжряддя не обробляється. Ширина міжрядь 70-76 см. 

Система живлення. Здоров'я ґрунту диктує стан здоров'я рослин. Здоровий ґрунт – краща водопроникність – краща стійкість та стан рослин. Тому, на регулярній основі проводиться відбір зразків ґрунту для агрохімічного аналізу за сіткою 0,5 га. Необхідно слідкувати за динамікою ґрунтових показників та збалансувати його для досягнення максимальної його родючості та здоров’я. Один із пріоритетів – корекція кислотності (pH) за допомогою вапнякових матеріалів. 
Ґрунт удобрюється тільки там, де росте культура. Стартові добрива розміщуються на відстані 7-8 см від рядка, на глибину 3-4 см. Використовується дробне внесення добрив. Для прикладу: під час посіву – стартова доза азоту N становить 27 кг/га; у фазі V3-V4 проводять підживлення азотом N (що забезпечує прибавку до 1,7 т/га); внесення 45 кг/га азоту N за 7-10 днів до викидання волоті (+2,6 т/га прибавки до врожаю). 

Приклад однієї із можливих схем живлення для досягнення рекордного врожаю:

 • Під час посіву: 74-34-0-7S-0,6Zn-0,12B
 • У фазу V4: Мікро коктейль (Cu, Fe, B, Zn, Mn, Mo) – листкове живлення 
 • У фазу V5: 3-18-18 (21,2 л/га) – листкове живлення 
 • У фазу V5: 180-0-0-22,4S (в рядок)
 • У фазу V8: 90-0-0-11,2S (в рядок)
 • Перед викиданням волоті VT: 112-0-0 (в рядок)
 • Кількість азоту N в д.р. понад 450 кг/га

Більшу частину азоту кукурудза засвоює в обмеженій прикореневій зоні – в радіусі не більше 20 см навколо стебла. Азот необхідно давати саме тоді, коли це потрібно рослинам, і туди, де відбуватиметься максимально ефективне його засвоєння. Рідкі добрива в рядок вносяться за допомогою 360 Y-Drop (технологія Sidedress).

Проводиться постійний контроль вологості грунту, за необхідності застосовується полив

Через кожні 10-14 днів і до кінця вегетації Девід Хула користується даними листкової діагностики рослин, яка дозволяє виявити забезпеченість рослин необхідними елементами живлення. У разі недостачі будь-якого з елементів – проводиться коригування мінерального живлення. Листкова діагностика наприкінці вегетації показує наскільки правильну ви обрали стратегію живлення. Якщо до кінця вегетації рослини відчувають нестачу якогось із елементів – ваша система живлення потребує коригування в наступному сезоні. 

Контроль шкідників, хвороб та бур'янів. Це за замовчуванням. Ви повинні якісно та вчасно контролювати шкідливі об’єкти. Дворазове використання фунгіцидів дає можливість подовжити тривалість фотосинтезу в листках кукурудзи (Девід переконаний, що рослину необхідно зберегти як мога довше зеленою, що дозволить надходженню більшої кількості поживних речовин до зерна в качанах).

3. Середній палець: МЕХАНІЧНА СКЛАДОВА. Найбільший ключ до максимального врожаю – ваша сівалка. Посів кукурудзи повинен бути проведений в оптимальні строки, на однакову глибину, з рівномірним розподілом рослин по площі (без двійників та просівів). Рівномірна поява та розвиток сходів є запорукою успіху. Для якісного посіву в оптимальні строки є лише одна спроба. Тому, швидкість руху сівалки на рекордних полях Девіда становить 4,8-6,44 км/год (3-4 mph). На комерційних полях Девіда швидкість руху сівалки становить не більше 8,85-9,66 км/год (5,5-6 mph). 

Сходи кукурудзи повинні з'явитися одночасно на 6-7 день після посіву. Допускається розбіжність не більше 4-6 годин. Якщо ви будете бачити різницю у 8-12-24 години або навіть 2 дні, тоді рослини почнуть конкурувати між собою.

Крім того, для дружньої появи сходів насіння обробляється стимулюючими речовинами.

Після отримання сходів ви будете або благословенні тим, що зробили, або будете жити з тим що зробили – аж до кінця сезону.

Густота посіву варіює від 94 до 133 тис. рослин/га.

Історична зміна середньої густоти стояння рослин у посівах кукурудзи США (Джерело: USDA)

4. Безіменний палець: ОДРУЖЕННЯ З ГІБРИДОМ. Підібрати правильний гібрид, це як знайти свою другу половинку. Неправильний вибір дуже дорого коштує. Насіння – це будівельні блоки вашого врожаю. 

На своїй фермі Девід Хула вирощує біля 20 різних гібридів для зменшення ризиків та забезпечення більшої стабільності. Девід рекомендує на одному полі висівати два гібриди одночасно – один із раннім цвітінням, інший – з більш пізнім (для більш тривалого періоду цвітіння та запилення). Звичайно, за такої схеми ви рекордних врожаїв не отримаєте, але і низьких мати не будете.

Придатність гібридів до різних технологій
Адаптивні Помірно-інтенсивні Інтенсивні
Шавокс (190) РЖТ Хроміккс (250) Аякс (210)
Стефіккс (240) Макксалія (250) РЖТ Факксана (220)
Фідокксі (250) Полюккс (290) Хендріккс (240)
Джуксін (330) Екксклюзив (300) Акксентус (250)
  РЖТ Провіккс (310) Екксклам (270)
  Брікксо (330) РЖТ Ліпеккс (290)
  Вінккс (З60) РЖТ Конекксіон (310)
  Бергксон (380) РЖТ Інедіккс (320)
  РЖТ Екксплісіт (390) Фізікс (320)
  Мемокс (400) РЖТ Гімалаяккс (330)
    Фераріккс (350)
    Футюрікс (360)
    РЖТ Гекксагон (370)
    РЖТ Екксалтан (370)
    РЖТ Леккстур (420)

5. Мізинець – можливо найменший, але життєво необхідний для успіху: ПЛАНУВАННЯ, АНАЛІЗ ТА ОБЛІК. 
Важливо розробити план, виконати його, скоригувати за необхідності та оцінити (проаналізувати) щодо його ефективності. Важливо вести облік та аналізувати ефективність всіх своїх дій або бездіяльності. 

Отже, на завершення, підведемо підсумки можливих резервів підвищення врожайності зерна кукурудзи:

 • Вивчайте досвід інших, діліться своїм, навчайтесь, експериментуйте;
 • Управляйте тим, що ви можете контролювати, особливо це стосується зменшення негативного впливу погодного фактору (запровадження зрошення);
 • Практикуйте в господарстві тестові поля, де перевіряйте всі рекомендації та нові практики;
 • Будуйте свої системи живлення на основі агрохімічного аналізу ґрунтів та листкової діагностики культури. Балансуйте свої ґрунти;
 • Вирощуйте декілька гібридів із різним періодом цвітіння максимально придатних саме для ваших технологій;
 • Приділяйте велику увагу якості посіву;
 • Плануйте, виконуйте плани, за потреби корегуйте їх та оцінюйте їх ефективність

Гарних Вам врожаїв!

Де придбати?

14 ms. PHP memory: 2097152 (549304)