Посів ярої пшениці восени: порівняння врожайності, переваги, перспективи та можливості
Дата публікації: 9 жовтня 2024
Переглянуло: 205 осiб
Цукрові буряки, кукурудза або соняшник часто прибирають з поля пізно. Осіння дощова погода або посушлива осінь можуть затримати посів озимої пшениці в деяких регіонах. Тому в середині листопада виникає питання: Чи продовжувати посів озимої пшениці?
На прикладі посіву ярої пшениці сорту Лікамеро від селекційної компанії Secobra восени та навесні, фахівці компанії "Ерідон" нададуть відповіді на наступні питання:
- Чи можливо сіяти яру пшеницю в зиму?
- Яка буде урожайність осіннього і весняного посіву?
- Чи є перспективи та нові можливості посіву в зиму.
Дослідні посіви були проведені на базі господарства ТОВ «Україна» (с. Скорики, Підволочиського району, Тернопільської обл.).
Осінній посів
- Сорт ярої пшениці: Лікамеро
- Посів: 15 листопада 2022 р.
- Площа: 100 га
- Обробка насіння: Спайдер, КС 1,25 л/т + Інітер 600, ТН 0,7 л/т + Розалік (Zn,P,N,S) 1,0 л/т + Ерайз, Р 1,0 л/т + Блек Джек, КС 1,0 л/т
На фото стан пшениці на 3 день після висіву:
На фото 6 день після посіву, пшениця вже була покільчена:
Станом на 20 лютого 2023 року зійшов сніг – пшениця була в фазі шильце. Яра пшениця перезимувала краще, ніж очікувалося.
Весняний посів
- Сорт ярої пшениці: Лікамеро
- Посів: 15 березня 2023 р.
- Площа 50 га
- Обробка насіння: Спайдер, КС 1,25 л/т + Інітер 600, ТН 0,7 л/т + Розалік (Zn,P,N,S) 1,0 л/т + Ерайз, Р 1,0 л/т + Блек Джек, КС 1,0 л/т
Висіяно у тому ж полі, що і осінній посів.
На фото стан посівів на 23.03.2023 р., Порівняння посіву осінь – весна. (Загальний масив поля з сортом Лікамеро 150 га. – посів осінь 100 га і весна 50 га):
На наступних фото стан посівів 23.06.2023 р.:
Результати урожайності ярої пшениці Лікамеро:
- Осінній посів (100 га) – 7,42 т/га
- Весняний посів (50 га) – 7,16 т/га
Висновки
Посів ярої пшениці в зиму бажано проводити з останньої декади листопада до кінця грудня. Головне, щоб пшениця не дала сходи до метеорологічної зими. Загалом, посів ярої пшениці восени – це технологічний прийом, який можна використати за несприятливих погодних умов для посіву озимої пшениці, щоб зберегти структуру посівних площ зернових культур.
Фактично, різниця у врожайності між весняним та осіннім посівом, може скласти до 1,5 т/га на користь осіннього посіву. На нашу думку, це може бути завдяки збільшення вегетаційного періоду і можливості закласти більшу довжину колоса та більшу кількість зерна в колосі.
Але найбільшою перевагою осіннього посіву ярої пшениці Лікамеро, виявився ранній збір врожаю – за два тижні до початку збирання озимої пшениці. Збір врожаю весняного посіву сорту Лікамеро припав на середину строків збирання озимої пшениці.
Рекомендації
Краще посіяти яру пшеницю пізно восени (у зиму), ніж у той самий термін сіяти пшеницю озиму, так як урожайність пшениці ярої в порівнянні з озимою – буде вище.
Звичайно ж непотрібно засівати всі площі таким методом, але варто про це знати та використовувати цей метод посіву в разі неможливості вчасного посіву озимої пшениці.
Що в Європі?
Як показують офіційні результати в Німеччині, посів сорту LICAMERO з початку листопада, показує вищу урожайність, ніж у більшості озимих пшениць - це перевага збільшується з кожним тижнем посіву. Пшениця яра LICAMERO компенсує це хорошим початковим розвитком та кущінням, сорт має гарну стійкість до фузаріозу, тому його можна вирощувати навіть після кукурудзи.
Норми висіву регулюються в залежності від часу посіву і структури ґрунту (360-450 зерен/м²).
Менеджер з агрономічних питань «ЕРІДОН»
КАНІЙ Юрій Несторович | (050)-413-50-28