• Агроінфо
  • Агропомічник
  • Елементи продуктивності та характеристика гібридів кукурудзи IFAGRI в умовах Чернігівської області

Елементи продуктивності та характеристика гібридів кукурудзи IFAGRI в умовах Чернігівської області

Кукурудзяний сезон 2022 року виходить на фінішну пряму, який виявився одним із найскладніших для вирощування культури аграріями Чернігівської області за весь період незалежності України. До питання, як мінімізувати погодні ризики, додалися окупація, а потім ще і питання логістики (транспортування й зберігання продукції). Адже в Україні досі на складах знаходиться зерно врожаю 2021 року. До того ж кукурудзу після збору з полів потрібно просушувати й забезпечувати їй якісні умови зберігання, аби потім мати змогу її експортувати. Тому від кукурудзи деякі аграрії відмовлялися – щоб не втратити врожай через підвищений попит на логістичні потужності. Натомість зросли площі під соєю, ячменем та гречкою. Також під час посівної траплялися випадки, коли аграрії маючи вже готове під посівну насіння кукурудзи й ЗЗР, на складах робили вибір на користь сої або ранніх зернових (ярі пшениця та ячмінь) чи інших культур. Це було пов’язано насамперед з потребою ретельнішого догляду за кукурудзою, та тим, що кукурудза – експортна культура, а зараз цей процес складно налагодити та відпрацювати. Тож свій вибір аграрії робили за наступними показниками:

  • на користь пізніших культур (соя, ярий ячмінь, гречка);
  • культур, які потрібно менше обробляти;
  • тих, які крім експорту, можна переробляти на території України.

Свій відбиток, на вибір культури наклало і значне здорожчання матеріально-технічних ресурсів (особливо ПММ та мінеральні добрива), що призвело до збільшення затратної частини в технології вирощування. Якщо у останні роки Чернігівська область висівала більше 500 тис. гектарів «королевою» полів, то в 2022 році згадані вище проблеми значно вплинули на посівні площі даної культури. Багато господарств значно їх скоротили, а окремі взагалі відмовилися від посіву кукурудзи. Площа посіву склала лише - 338,8 тис. га.

Сільгоспвиробник завжди зацікавлений у високій врожайності кукурудзи. Усі зусилля фермера спрямовані на збільшення основного показника — маси зерна з одиниці площі. Способи отримання високої урожайності загальновідомі: сприятливі ґрунтово-кліматичні умови, високий рівень агротехніки та підбір якісного й високопродуктивного гібриду. 

Збільшення прибутку з гектара кукурудзяного поля неможливе без розуміння біологічних особливостей цієї культури. Для щорічних високих врожаїв виробничнику не слід покладатися тільки на гарну погоду протягом сезону. Так само як не може один вибраний гібрид з року в рік стабільно давати високий вал зерна. У господарстві повинні бути присутні гібриди різних груп стиглості. Звичайно, кожен гібрид по-різному реагуватиме на зміни в технології вирощування, але структура врожайності кукурудзи на зерно є незмінною і складається з кількості продуктивних рослин на одиницю площі та масу отриманого зерна з рослини. 

Складові врожайності кукурудзи:

  • Кількість зерен (від сівби до фази R-4);
  • Розмір/маса зерна;
  • Маса зерен.

Фактори, що визначають кількість зерен:

  1. Кількість рослин/продуктивних рослин (початків);
  2. Висота кріплення початку;
  3. Кількість рядів початку;
  4. Кількість закладених зернівок в ряду;
  5. Кількість запилених зернівок в ряду;
  6. Кількість виповнених зерен в ряду.

Нижче в коротких схемах наведено, які умови впливають на той чи інший елемент продуктивності рослин кукурудзи.

1. Кількість рослин / продуктивних рослин (початків)

Однорідність глибини висіву та дружність сходів:

  •  якість посіву (пропуски, двійники);
  •  глибина посіву (дружність сходів).

Рівномірність розміщення насіння в рядку:

  • Стан посіву;
  • Отримання однакового початку;
  • Висота розміщення початку;
  • Створення мікроклімату посіву.

2. Висота кріплення початку

  •  Відстань між рослинами в рядку;
  •  Конкуренція з іншими рослинам (норма висіву –  загущення, як правило, знижує висоту та/чи забур’яненість);
  •  Раннє живлення рослин;
  •  Стресові фактори (відсутність сонячного світла, різкі перепади температур, засуха, висока вологість та ін.).

Чим більша продуктивність кожної рослини, тим більшою повинна бути оптимальна кількість рослин на одиницю площі. Занадто низька або занадто висока густоти посівів будуть мати негативний вплив на врожайність. Загущені посіви часто уповільнюють появу приймочок на початках. Особливо загущення шкідливе за дефіциту ґрунтової вологи в посушливий період.

3. Кількість рядів в початку

  •   Опіки при внесенні аміачних добрив;
  •   Висока температура грунту ( більше 35 °С);
  •   Агресивний міжрядний обробіток;
  •   Обробіток гербіцидами;
  •   Посуха;
  •   Град.

Кожен стресовий чинник призводить до зменшення кількості рядів у початку. Зменшення, як правило проходить зразу на два ряди в початку, що веде до втрати 1,2 - 1,4 тони зерна з одного гектара. 

Ущільнення посівів різною мірою змінює елементи структури врожаю кукурудзи. Зміна густоти стояння рослин майже не впливає на кількість рядів у початку. Цей елемент — більше генетична риса кожного гібриду. Густота стояння сильно впливає на масу 1000 зерен, довжину початку та кількість зерен в ряду.

4-6. Кількість закладених, запилених та виповнених зерен в ряду

На цей фактор найбільше впливають:

  • Висока температура ґрунту (за 35 °С);
  • Нестача поживних елементів (N, K);
  • Посуха;
  • Град.

Наявні стресові чинники в період вегетації до фази воскової стиглості впливають та призводять до зменшення кількості зерен.

Особливо істотну роль має запас доступної для рослин вологи в грунті під час вегетації. Для кукурудзи має велике значення не сумарна кількість опадів за вегетаційний період, а саме наявність такої вологи в критичні періоди: коли відбувається перехід на живлення власних коренів, під час цвітіння та під час наливу зерна. Як і згадувалося на початку, однією з вимог, в отриманні високих врожаїв, є правильний підбір гібридів кукурудзи безпосередньо для ваших умов вирощування

Уже третій рік поспіль сільгоспвиробники мають можливість отримувати високі врожаї з гібридами кукурудзи IFAGRІ. Цей напрямок став результатом багаторічної співпраці компаній "Ерідон" та IFAGRI з провідними селекційними компаніями. У господарствах, які входять в групу компаній "Ерідон", проводяться виробничі випробування та порівняння гібридів, найкращі з яких в подальшому розмножуються за ліцензійною угодою. Такий підхід гарантує високу якість насіння за конкурентною ціною.

До Вашої уваги характеристика лінійки гібридів кукурудзи IFAGRІ, в яких знайдете всі необхідні показники для вибору  необхідного гібриду.

Простий середньоранній гібрид із невисоким розміщення початка, який характеризується пізнім цвітінням. Початок має довгу ніжку, яка при дозріванні дозволяє йому нахилятися, що у вологі роки після дозрівання культури зменшує намокання початка за рахунок стікання по ньому опадів. Гібрид характеризується високою  стійкістю до посухи, пухирчастої сажки та вилягання.  Підходить для вирощування при різних технологіях обробітку ґрунту. За рахунок стійкості до пухирчастої сажки придатний до вирощування в монокультурі. Має добру вологовіддачу при дозріванні. Зернозубовидного типу. Гібрид інтенсивного типу.

При достатній кількості опадів у вегетаційний період формує високі рослини з високим розміщенням початка. Пізнє цвітіння рослин даного гібриду сприяє привентивному захисту від  високих температур, які останім часом часто трапляються під час цвітіння ранньостиглих гібридів. Особливістю даного гібрида є здатність формувати початки на одній висоті, що сприяє зменшенню втрат при збиранні за рахунок мінімального ударяння початків об жатку.

За рахунок “оголення” верхівки початка при дозріванні значно пришвидшується його вологовіддача. Не дивлячись на те, що самі рослини ще зелені, вологість зерна на 5 вересня 2022 року складала 27,5%

Гібриди кукурудзи можуть поділятися flex-гібриди та fixed-гібриди

Flex-гібриди — це більш «пластичні» рослини, у яких розмір початку може змінюватися залежно від умов вирощування та є вірогідність закладення другого продуктивного початку. Вони  гарні тим, що можуть витримувати посуху довше, а якщо опадів буде достатньо — сформують додаткові ряди зерен чи навіть другий продуктивний початок. Сьогодні, коли кількість опадів практично ніхто не може спрогнозувати, такі якості є дуже цінними. 

Гібрид Сканер належить до даного типу рослин. Із фото вище ми бачимо, що рослини сформували в основному 16-18 рядів, а окремі навіть 20 рядів. Це при тому, що в цьому році через затяжні весняні холоди ріст та розвиток рослин відбувається із запізненням на 15-20 днів і сходи попали під їх негативний вплив. Ми бачимо, що завдяки проходженню фази цвітіння в сприятливому температурному режимі та випаданню опадів під час наливання зерна, рослини сформували повноцінні початки. 

Норми висіву гібриду СКАНЕР:

  • Зона достатнього зволоження: 70-78 тис./га (піщані грунти – 60-70 тис./га);
  • Зона недостатнього вологозабезпечення: 60-70 тис./га (піщані грунти – 55-60 тис./га);
  • Засушлива зона: 55-60 тис./га.

Оптимальна температуру ґрунту на глибині загортання насіння: 9-10°С 

Простий середньостиглий гібрид з високим потенціалом врожайності із зубовидним типом зерна та потенціалом 170 ц/га. Вирізняється раннім цвітінням та стійкістю до посухи, високою натурою зерна та відмінною стійкістю до вилягання. Гібрид помірно-інтенсивного типу. Не придатний для пізнього збирання.

Рослини даного гібриду придатні для вирощування за зерно та силос. Окремі рослини здатні оголяти верхівку початка при дозріванні. Початок знаходиться на короткій плодоніжці.

Fixed-гібрид — це гібриди, які мають качани фіксованої величини, незалежно від густоти посіву. Даний гібрид належить до даного типу гібридів і як правило формує великий початок з фіксованою кількістю рядів 14-16. Тип зерна зубовидний із збільшеним вмістом роговидної плазми, тому при дозріванні відбувається повільніша вологовіддача.

Середньостиглий, трьохлінійний, адаптивний гібрид з високим потенціалом врожайності та зубовидним типом зерна. Має гарну стеблову та кореневу стійкість до вилягання, високу початкову енергію росту.

Має високі рослини з середнім розміщенням довгого початоку з середньою запиленістю верхівки. Рослини придатні для вирощування на зерно та силос.

Гібрид належить до компенсаційного типу. Не витримує загущення посівів. Формує початок середньої величини із щільним наповненням зерна, за рахунок чого навіть при 14 рядах вміст зерна біля 500 шт. в початку.  Зерно тонке видовженої форми. Стержень початку тонкий, іноді при доторкані до початку, легко відламується. Плодоніжка початку середньої довжини, при дозріванні нахиляється. Вологість зерна на 5 вересня 2022 р – 32,2%.


Рекомендовані норми висіву:

  • Зона достатнього вологозабезпечення: 70-75 тис./га;
  • Зона недостатнього вологозабезпечення: 60-70 тис./га.
  • Засушлива зона: 50-60 тис./га

Оптимальна температура посіву: 10-12 оС на глибині загортання насіння.

Адаптивний, трьохлінійний та стабільний гібрид з високим розміщенням качана. Належить до середньостиглої групи та має зубовидний тип зерна. Висока енергія початкового росту, добра стійкість до вилягання та основних хвороб роблять цей гібрид вдало збалансованим та перспективним.

Гібрид придатний для вирощування на зерно та силос. Рослини високорослі, з рівномірним розміщенням початків по висоті. Належить до гібридів компенсаційного типу. Не любить загущення рослин в посіві. При зрідженості посіву, достатній кількості вологи та елементів живлення, формує повноцінний другий початок за величиною та виповненістю такий самий як і основний. Придатний для вирощування в монокультурі.


     
Початок бочкоподібний з чубчиком на верхівці (не повністю заповненим) з повністю запиленим та налитим зерном. Зерно тонке, довге, щільно розміщене в початку. Дуже висока вологовіддача при дозріванні. Не дивлячись на високе ФАО, дуже гарно дозріває, віддає вологу та дає високий врожай в умовах півдня Чернігівської області.

Норма висіву:

  • Зона достатнього вологозабезпечення: 68-72 тис./га;
  • Зона недостатнього вологозабезпечення: 60-65 тис./га;
  • Засушлива зона: 50-55 тис./га.

Оптимальна температура посіву становить 10-12 оС на глибині загортання насіння.

Результати врожайності гібридів кукурудзи IFAGRI у 2021 році:


Менеджер з агрономічних питань компанії «Ерідон» у Чернігівській області
МАТРАЄВ Володимир В'ячеславович |
(050)-411-76-51

Де придбати?

10 ms. PHP memory: 2097152 (562880)